Haberler

Nikaragua ve İzlanda jeotermal eğitim konusunda işbirliği yapacak

İzlanda GRO Jeotermal Eğitim Programı, UNESCO'nun web sitesi görüntüsü
Cannur Bozkurt 31 Oca 2020

İzlanda'nın Nikaragua ile işbirliğinin bir parçası olarak, iki ila üç Nikaragua uzmanı UNESCO İzlanda’nın himayesinde Jeotermal Eğitim Programı ile çalışacak.

Geçen hafta jeotermal enerji kullanımının teşvik edilmesine ve Sandinista Hükümeti tarafından temiz ve yenilenebilir enerji alanında teşvik edilen planlara dayandırılan bir çerçevede, Nikaragua’dan Ulusal Politikalar Özel Sekreteri Dr. Paul Oquist, UNESCO himayesinde İzlanda merkezli Jeotermal Eğitim Programı yetkilisi Malfridur Omarsdottir ile bir toplantı düzenledi.

Dr.Oquist, mübadelenin 6 ay boyunca İzlanda’da okuyacak bir grup Nikaragualı’nın, Nikaragua halkına ve hükümetine önemli bir destek sağlayan jeotermal konularda hazırlanmasını içerdiğini vurguladı.

Hükümet yetkilisi, Nikaragua’nın 2007’de % 25 yenilenebilir enerjiden 2019’da % 62 yenilenebilir enerjiye geçen bir ülke olduğunu vurguladı, ancak hükümet planları, yüksek maliyetle ham petrol ve bunker ithalatına neden olan termik enerjinin yenilenmesi yoluyla % 90’dan fazla yenilenebilir enerjiye ulaşmayı hedefliyor.

Yetkili, “Aynı zamanda kirleten hidrokarbonların yerini temiz enerji ile değiştirecek, bunların ortadan kaldırılması ile Nikaragua’nın iklim değişikliğinde mücadeleye katkıda bulunmamıza veya ülkemizdeki sera gazı emisyonlarını azaltmaya ve aynı zamanda hidrokarbon ithalatının ne kadar azaldığını hesaba katmamıza izin verecektir.”dedi.

“Bölüm d’de yenilenebilir enerjinin ve Nikaragualıların jeotermal enerji konusunda eğitim almış diğer arkadaşlarının genişlemesi çok önemli olduğu için yakın gelecekte daha fazla jeotermal proje olmasını umuyoruz.”

İlk başta, İzlanda’ya seyahat etmek için 2 Nikaraguan seçileceği ve bu rakamın yılda 3’e çıkacağı tahmin ediliyor.

Paul Oquist, Nikaragualıların jeotermal konularda uzmanlaşmasına olanak tanıyacak olan bu işbirliği projesi için Nikaragua adına teşekkür etti.

Kaynak: ThinkGeoEnergy