Haberler

Niyet Beyanı: Jeotermal tesislerin geliştirilmesi ve ilgili hizmetler, LaGeo, El Salvador

El Salvador'da, LaGeo'ya ait Ahuachapán Jeotermal Enerji Santrali (kaynak: ThinkGeoEnergy, creative commons)
Cannur Bozkurt 25 Oca 2021

El Salvador merkezli devlete ait LaGeo, ülkedeki iki jeotermal sahasında jeotermal enerji santrallerinin inşası ve ilgili altyapı geliştirme hizmetleri ile ilgili tarafları ilgisini ifadeye davet ediyor.

Devlete ait jeotermal enerji şirketi LaGeo, El Salvador’daki Chinameca ve San Vicente jeotermal sahalarında jeotermal enerji projelerinin geliştirilmesiyle ilgili bir dizi hizmet için ilgi beyanı talebini açıkladı.

Proje, Dünya Bankası aracılığıyla “El Salvador’da COVID-19 Krizinden Sürdürülebilir Bir Ekonomik İyileşme için Jeotermal Enerjinin Artırılması ile İlgili Hizmetler” için planlanan finansman kapsamında yürütülmektedir.

El Salvador’da, jeotermal kaynaklar yoluyla elektrik enerjisi üretimine adanmış bir şirket olan LaGEO S.A. de C.V., iki yoğunlaştırmalı jeotermal tesisinin inşası ve montajı için Dünya Bankası ile bir kredi görüşmesi yapıyor:

  1. Chinameca Jeotermal Sahasında 25 MW jeotermal santral
  2. San Vicente Jeotermal Sahasında 10 MW jeotermal santral.

Her iki jeotermal santralin inşaat kapsamı, türbin ve jeneratör, BoP ve tesisin trafo merkezinin kurulumu ile ilgili tüm inşaat, mekanik ve elektrik işlerini içerir. Ayrıca, sondaj malzemelerinin tedarikini ve jeotermal kuyuların sondajı ile ilgili özel hizmetlerin satın alınmasını gerektiren üretim ve yeniden enjeksiyon kuyularının sondajı da dahildir. Her iki projenin de 2021-2023 döneminde geliştirilmesi öngörülmektedir.

İlgilenen ve daha fazla bilgiye ihtiyaç duyan şirketler, aşağıda listelenen süreçler için ilgi beyanı taleplerini iletebilirler:

Ek bilgi, ilgisini beyan eden şirketlerle paylaşılacak ve bunların verileri, tedarik sürecine dahil edilmek üzere potansiyel sağlayıcıların kayıt defterine dahil edilecektir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy