Haberler

NREL, jeotermal ısı depolama ve hibrit sistemler üzerine araştırma başlatıyor

Golden, Colorado'daki NREL kampüsü (kaynak: Amerika Birleşik Devletleri'nden ABD Enerji Bakanlığı, Kamu malı, Wikimedia Commons aracılığıyla)
Merve Uytun 20 Mar 2023

ABD'nin dört bir yanından en iyi araştırmacılar, jeotermal enerji depolama ve hibrit güç sistemleri üzerine bir proje için NREL ile birlikte çalışacak.

Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı (NREL), jeotermal rezervuarları kullanarak fazla enerji üretimini yakalamanın yeni yollarını keşfetmeyi amaçlayan yeni bir proje başlattı. Bu projenin bir parçası da, ulusal düzeyde önemli enerji depolama yetenekleri sağlamak için güneş enerjisini jeotermal rezervuar termal enerji depolama ile hibridize etmek için teknik ve ekonomik fırsatların değerlendirilmesidir.

Jeotermal enerji sistemleri proje lideri ve NREL grup yöneticisi Guangdong Zhu, “Bu proje, jeotermal rezervuar termal enerji depolaması için uygun yerleri belirleyecek ve ayrıca sistemi iki farklı kaynaktan (yoğunlaştırılmış güneş enerjisi ve düşük maliyetli veya negatif fiyatlı yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanıldığı dönemlerde çalıştırılabilecek ısı pompaları) termal enerji ile doldurmayı araştıracaktır. Elektrik, bu sistemlerin geleneksel olmayan bölgelerde konuşlandırılmasına izin veriyor” dedi.

Proje için yapılan son toplantı, ortak kuruluşlardan 20 katılımcıyı NREL kampüsünde bir araya getirdi. NREL’e ek olarak, projedeki ortaklar arasında ABD Enerji Bakanlığı Jeotermal Teknolojiler Ofisi, Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı, Idaho Ulusal Laboratuvarı, Premier Kaynak Yönetimi ve Earthbridge Energy yer alıyor.

Ulusal laboratuvarlar, Kaliforniya’daki eski petrol/gaz rezervuarlarını solar termal hibridizasyonla kullanmayı keşfetmek için bir vaka çalışması üzerinde Premier Resource Management ile birlikte çalışacak. Ayrıca, Teksas’taki su rezervuarlarında fazla rüzgar enerjisini depolamak için yüksek verimli ısı pompası teknolojilerini uygulamaya yönelik bir vaka çalışması üzerinde Earthbridge Energy ile birlikte çalışacaklar.

ABD Enerji Bakanlığı Jeotermal proje sorumlusu Jerry Carr, “Bu proje aynı zamanda, halihazırda mevcut altyapıdan yararlanarak ve örneğin tükenmiş petrol ve gaz rezervuarlarını kullanarak RTES (rezervuar termal enerji depolama) geliştirme maliyetlerini düşürme fırsatlarını değerlendirecek” dedi.

Sığ akiferlerde termal depolama Amerika Birleşik Devletleri ve Batı Avrupa’da onlarca yıldır başarıyla uygulanıyor olsa da, şu anda tükenmiş petrol ve gaz rezervuarlarında ticari termal depolama projeleri bulunmamaktadır. Bu kaynağın kullanılması yalnızca önemli maliyet tasarruflarını teşvik etmekle kalmayacak, aynı zamanda petrol ve gaz endüstrilerini mevcut sermaye ve varlıklardan yararlanarak dekarbonize edilmiş bir enerji ekonomisine geçişe katılmaya teşvik edecektir.

Depolanan termal enerji, elektrik üretme potansiyeline sahiptir ve doğrudan endüstriyel prosesler tarafından kullanılabilecek ısı üretir. Enerji, bina ve endüstriyel soğutma için kullanılmak üzere soğuk hava depolarında da tutulabilir.

Sonuç olarak, bu proje karbonsuzlaştırmaya yardımcı olacak ve yüksek ısıtma ve soğutma faturalarından en çok etkilenen topluluklarda benimsenirse, çeşitliliği, eşitliği ve enerji depolama planlamasına ve uygulamasına katılımı destekleme potansiyeline sahiptir. Depolanan termal ısıtma ve soğutmanın ekonomik olanaklarını göstermek, bu sistemlerin geniş ölçekli dağıtımını teşvik edebilir. Bu, tüketicilerin daha düşük maliyetlerden yararlanmasını sağlayarak tüm topluluklarda erişilebilirliği artıracaktır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy