Haberler

NZGA’dan Yeni Zelanda jeotermal sektörü hakkında bir güncelleme

Wairakei jeotermal enerji santrali, Yeni Zelanda (kaynak: ThinkGeoEnergy, creative commons)
Cannur Bozkurt 4 Kas 2020

60 yılı aşkın jeotermal enerji üretimiyle Yeni Zelanda, jeotermal enerji gelişiminin öncülerinden biridir. NZGA, paylaşımında, ülkenin jeotermal enerjiyi sadece elektrik üretiminde değil, çeşitli endüstriyel kullanım uygulamalarında da değerlendirdiğini belirtiyor.

Yeni Zelanda’nın (NZ) jeotermal endüstrisi hakkında bölgesel bir yayında güncel bilgiler paylaşan Yeni Zelanda Jeotermal Derneği (NZGA), ülke ve sektördeki jeotermal enerji kullanımının mevcut durumu hakkında ilginç bir genel bakış ortaya koydu.

NZGA, 1950’lerde ortaya çıkan Yeni Zelanda jeotermal endüstrisinin yüksek, orta ve düşük sıcaklık sektörlerinin tümünü kapsadığını belirtti.

NZ jeotermal endüstrisi, ülkenin Dışişleri Bakanlığı’nın ve NZ Ticaret ve Girişimciliğinin yardımlarını başarıyla değerlendirerek, Yeni Zelanda’da ve uluslararası alanda çok fazla çalışma yapmaktadır.

NZGA, jeotermal hizmet sektöründeki en önde gelen firmalarını MB Century (sondaj, kuyu hizmetleri, buhar sahası mühendisliği), Western Energy Services (kuyu hizmetleri), Jacobs (jeobilim ve mühendislik), Sequent (rezervuar yazılımı), Solenis (proses kimyası), Nalco (su kimyasalları), GNS Science (jeobilim ve kimya laboratuvarı), Mitchell Daysh (çevre), MTI (mühendislik), Dobbie Engineering (proses mühendisliği), Thorndon Cook (mühendislik), AECOM (mühendislik), Upflow (pazar bilgisi), Glucina & Associates (mühendislik), Flow State Solutions (rezervuar modelleme yazılımı), ProGen (türbin bakımı) ve Auckland Üniversitesi – Jeotermal Enstitüsü (mühendislik eğitimi) olarak sıralamaktadır.

Aynı zamanda operatörler, Contact Energy ve Mercury (eski adıyla Mighty River Power) günümüzün en büyük jeotermal operatörleri arasındadır. Diğer operatörler arasında Tauropaki Trust, Ngati Tuwhateroa Geothermal Ventures, Eastland Generation ve Top Energy bulunmaktadır.

Bugün itibariyle Yeni Zelanda, 1,005 MW kurulu güç üretim kapasitesine ya da NZGA’nın tanımladığı biçimde 19 jeotermal santral tarafından sunulan 957 MW (net) üretim kapasitesine sahiptir. En eski tesis olan Wairakei jeotermal santrali 1958’den bu yana faaliyet göstermektedir.

Jeotermal enerji, Yeni Zelanda’nın yıllık elektrik arzına rüzgar ve güneş PV birleşiminden daha fazla olarak, %18 (7.660 GWh) katkıda bulunmaktadır. Toptan elektrik satışlarından elde edilen yıllık endüstri geliri, toptan eşya fiyatlarındaki son artışlara bağlı olarak 539 milyon NZ$’a (yaklaşık 360 milyon USD) yükselmiştir.

Yüksek sıcaklıklı sistemlerden gelen ısı temini, endüstriyel prosesler için yılda yaklaşık 5.600 TJ (ısı) düzeyindedir ve düşük sıcaklıklı sistemler yaklaşık 8.000 TJ ısı sağlarken, ısı pompaları yaklaşık 400 TJ sağlar. Jeotermalin endüstriyel kullanımı güçlüdür ve süt ve orman endüstrileri için pastörizasyon (süt), kurutma ve buharlaştırma suyu olarak kullanılmaktadır.

Ek büyümenin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği bir dizi soruna nasıl cevap bulunacağına bağlıdır. Bu yılın başlarında, en büyük elektrik tesislerinden biri olan bir alüminyum eritme tesisinin kapanacağı ve aşırı elektrik arzına neden olacağı açıklanmıştı.

Kaynak: ThinkGeoEnergy