Haberler

Olkaria’daki yüksek basınçlı jeotermal kuyular için bir tepe ünitesi

Geothermal well, Olkaria/ Kenya (source: Scientific Drilling International)
Eren Günüç 11 Ağu 2017

ABD merkezli Langson Energy, atık enerjiyi yakalamak ve Kenya Olkaria'da ek elektrik üretmek için yüksek basınçlı jeotermal kuyular için bir tepe ünitesi için özel bir jeneratörün kullanılmasına ilişkin bir fizibilite çalışması için seçildi.

Bir ABD enerji ekipmanı üreticisi Langson Energy, Inc.’in (LEI), Kenya’da tüketilen gücün% 80’ini üreten Kenya Electricity Generating Limited (KenGen) tarafından yeşil bir teknoloji fizibilite çalışması yapılması için seçildiğini açıkladı Olkaria Jeotermal Santrali için. KenGen, atık enerjiyi yakalamak ve ek temiz elektrik üretmek için yüksek basınçlı jeotermal kuyu basıncını kabul edebilen bir tepesi alma ünitesi olarak yukarı doğru monte edilebilen özel bir jeneratör arıyor.

KenGen ve ABD Ticaret ve Kalkınma Ajansı (USTDA), kısmen bu projeyi finanse edecek olan temsilcileri 27 Nisan 2017’de imzalanan bu tarihi hibe için Kenya, Nairobi’deydiler. “USTDA, ABD arasındaki yeni ticari ortaklıkları gerçekleştirmekten memnuniyet duyuyor. Ve Kenyalı şirketler, uzun vadeli, sürdürülebilir ekonomik büyümeyi teşvik edebilir “dedi. Sahra Altı Afrika Bölge Müdürü Lida Fitts. “Yenilikçi ve düşük maliyetli ABD teknolojisinin benimsenmesi Kenya’ya enerji geliştirme hedeflerini gerçekleştirmesine yardımcı olabilir.”

Bu çalışma, Olkaria’da jeotermal kaynağın daha verimli kullanılması için Langson Energy’nin 5 MW Toplam Akış Jeneratörünü kullanmanın teknik, ticari, mali ve çevresel canlılığını değerlendirecektir. Çalışmanın başarılı sonuçları üzerine KenGen ve LEI, 275’den fazla kuyunun enerji santralinin verimliliğini optimize edecek ve ülkedeki elektrikli ayak izini büyük ölçüde etkileyecek bir dizi ek ünite kurma olanağına sahip olacak.

Langson Enerji’nin Kıdemli Mühendisi Dr. Ron DiPippo, 10 diğer uzman ekibiyle birlikte çalışan proje üzerinde Jeotermal Uzman olacak. Jeotermal Enerji Santralleri: İlkeler, Başvurular ve Vaka Çalışmaları dâhil 4 önemli kitabın yazarı Dr. DiPippo, Jeotermal Santraller alanında dünyanın en önde gelen otoritesi ve danışmanıdır. Dr. DiPippo’nun Kenya’daki Olkaria Jeotermal Santrali’ndeki deneyimine ek olarak, jeotermal olarak etkin olan birçok ABD eyaleti ve dünyadaki ülkelerinde de çalıştı. Dr. DiPippo, “Termodinamik olarak eşdeğer bir Toplam Akış Jeneratörünün avantajları basitlik, daha düşük sermaye maliyeti, kolay kurulum, hızlı kurulum, güvenilir işletme, düşük elektrik maliyeti ve daha düşük sıcaklıktaki rezervuarlarda çalışma kabiliyeti arasında yer alıyor” Ya flaş-buhar ya da ikili sistemler. ”

Kaynak: Company release, ThinkGeoEnergy aracılığıyla