Haberler

ONGC, Hindistan’da ülke çapında jeotermal kaynak araştırması planlıyor

Hindistan, Tattapani'deki nehir yatağındaki kaplıcalar (kaynak: flickr/ Gopal Venkatesan, creative commons)
Merve Uytun 1 Şub 2023

Hindistan'ın en büyük petrol ve doğal gaz şirketi Oil and Natural Gas Corporation(ONGC), ülke çapında jeotermal enerji kaynaklarının haritasını çıkaracak.

Hindistan’ın en büyük petrol ve doğal gaz şirketi Oil and Natural Gas Corporation (ONGC), ülke çapında jeotermal enerji kaynaklarının haritasını çıkarma planlarını açıkladı. Planlar henüz başlangıç aşamasındadır ve yaklaşık bir yıl içinde hayata geçirilmesi öngörülmektedir.

ONGC Direktörü Sushma Rawat, “Jeotermal enerji açısından Ladakh’ta çalıştık ama bu sadece bir başlangıç. Hindistan’ın tamamı için bir jeotermal harita çıkarıyoruz. Bununla, yüksek ısı akışları ve yüksek jeotermal gradyan alanlarını belirleyebiliriz. Her yerde aynı değil; (analiz edilecektir). Bu çalışma, daha çok jeotermal enerji keşfi için bir atlas niteliğinde olacak.”

ONGC, geçen Ağustos 2022’de Hindistan’ın Ladakh kentindeki Puga Vadisi jeotermal enerji projesi için sondaja başladı. İlk sondaj sonuçları, yaklaşık bir haftalık sondaj operasyonlarının ardından 100 santigrat derecede yüksek basınçlı buharı gösterdi. ONGC kısa süre önce projeyle ilgili bir güncelleme paylaşmış ve sondajın kış için duraklatıldığını ancak Nisan 2023’te yeniden başlayacağını belirtmişti.

Puga Valley jeotermal enerji projesi, potansiyel olarak Hindistan’daki ilk jeotermal enerji santralidir. Projenin ilk aşaması için, küçük ölçekli 1 MW’lık bir pilot tesise güç sağlamak için yaklaşık 1000 metre derinlikte iki kuyu açılması planlanıyor. ONGC’nin yenilenebilir enerji uzmanı ve koordinatörü Nawang Thinless’a göre, Ladakh yaklaşık 200 MW’lık bir jeotermal potansiyele sahip.

Kaynak: ThinkGeoEnergy