Haberler

Hindistan, Puga jeotermal projesinde yüksek basınçlı buhar

Ladakh Vadisi, Hindistan (kaynak: meraklılog / flickr, Creative Commons)
Merve Uytun 25 Ağu 2022

Hindistan'ın Ladakh kentindeki Puga Vadisi jeotermal enerji projesinde, sondajın başlamasından bir hafta sonra, 100 C'de yüksek basınçlı buharla karşılaşıldı.

Bu ayın başlarında bildirdiğimiz gibi, İzlanda GeoSurvey (ÍSOR) ile bir sözleşmenin imzalanmasının ardından, Hindistan’ın Ladakh kentindeki Puga Vadisi’nde bir jeotermal enerji santrali kurma hazırlıklarına başlandı. En son güncelleme, 100 santigrat derecede yüksek basınçlı buharın ve “saatte 100 ton jeotermal enerji” deşarj hızının olduğunu gösteriyor.

Geçen hafta başlayan sondajla birlikte, bu ön sonuçlar proje ekibini projenin uygulanabilirliği konusunda beklentilerini güçlendirmiştir.

Chumathang ile birlikte Puga, Hindistan’daki en umut verici jeotermal beklentiler arasında sayılıyor. Bu site 1980’lerde Hindistan Jeolojik Araştırması tarafından araştırılmıştı, ancak ciddi anlamda geliştirme ancak Başbakan Narendra Modi’nin 2020’de Ladakhn için karbon nötr bir program belirlemesinden sonra başladı.

Petrol ve Doğal Gaz Şirketi (ONGC) tarafından geliştirilen proje, potansiyel olarak Hindistan’daki ilk jeotermal enerji santrali. Projenin ilk aşaması için, küçük ölçekli 1 MW’lık bir pilot santrale güç sağlamak için yaklaşık 1000 metre derinlikte iki kuyu açılması planlanıyor. Bu, Sumdo’nun yakın bölgelerindeki yerleşimlerin elektrik ve ısınma ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli olabilir.

Sonuçlar cesaret vericiyse, geliştirme daha yüksek kapasiteli bir tanıtım tesisine ve ticari ölçekli bir enerji santraline ilerleyebilir. Bu, bölgenin büyük bir kısmı için en uzak yerleşim yerlerine bile 7/24 temiz enerji ve enerji güvenliği sağlayabilir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy