Haberler

Ormat, 2021’in sonuna dek jeotermal kapasiteye yaklaşık 100 MW eklemeyi hedefliyor

Nevada McGinness Hills jeotermal santrali (kaynak: Ormat)
Cannur Bozkurt 15 Kas 2019

6 jeotermal projesi ile Ormat Technologies, 2021 yılının sonuna kadar Nevada, Kaliforniya ve Guadeloupe'de jeotermal enerji üretim kapasitesine yaklaşık 100 MW ilave etmeyi planlıyor.

2019 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin finansal ve operasyonel sonuçlarına dair raporlarının bir parçası olarak Ormat Technologies, devam eden proje gelişimi hakkında bir güncelleme yaptı.

ABD’de Ormat, Steamboat Hills fabrikasında, Heber kompleksinde, CD4’de, North Valley’de ve McGinness Hills fabrikasının büyümesinde devam eden geliştirmeyle jeotermal enerji üretim kapasitesine yaklaşık 90 MW eklemeyi planlıyor.

Ormat Technologies’in CEO’su Isaac Angel, yatırımcılara bir kazanç çağrısında bulunarak şunları söyledi:  “Steamboat kompleksimizin bir parçası olan Steamboat Hills’de, eski santral ekipmanlarının tümünü yeni ileri teknoloji ekipmanlarımızla değiştiriyoruz. Bu sonuçta kompleksin kapasitesini yaklaşık 16 MW artıracak ve bakım maliyetlerini düşürecektir. Ekipman sahaya ulaştırılıyor ve inşaat devam ediyor. 2020’de ticari faaliyette bulunmayı bekliyoruz.”

Şirketin altı projeden dördü için PPA’ları var.

Devam eden projeler (yapım aşamasında olanlar):

  • Steamboat Hills Geliştirme, Nevada, 19 MW, beklenen COD, PPA
  • Bouillante, Guadeloupe (Karayipler) 10 MW, KOİ 2021 bekleniyor – PPA’nın yürütülmesine tabi
  • Heber Complex, Kaliforniya, 11 MW, 2021’in başlarında beklenen COD, PPA var
  • CD4 (Casa Diablo IV), Kaliforniya, 30 MW, son 2021, yerinde PPA
  • Kuzey Vadisi, Kaliforniya, 20-30 MW, PPA belirlenecek
  • McGinness Hills genişlemesi, Nevada, 8 MW, 2021, PPA yerinde

Ormat, bugüne kadar PPA’yı Karayipler’deki Guadeloupe’deki Bouillante jeotermal santralinin genişletilmesi için yürütmediğini bildirirken, Société Géneralé ve Banque Publique d’Investissement ile proje için 18 milyon dolarlık borç finansmanı sağladı.

Genel olarak, Ormat, bu yıl sağladığı fon tutarını 242 milyon dolar artırdı; bunun bir kısmı, McGinness Hills etabı 3, 59 milyon dolarlık Bouillante için finanse edilen 18 milyon dolarlık ve Kenya’da Olkaria III’ün son kez iyileştirilmesi için DEG ile teminatsız notlarda yapılan 42 milyon dolarlık vergi ortaklık işlemi içindi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy