Haberler

Ormat’ın, Türkiye’de başarıyla kurduğu JES’lerin sayısı artıyor

Ormat Technologies tarafından kurulan Emirler JES (kaynak: şirket)
Cannur Bozkurt 9 Kas 2020

Ekim 2020'de Ormat Technologies’in Türkiye'deki müşterileri için yaptığı santraller işletmeye alındı. İnşa halindeki ek üç tesis ile Ormat, bugün ülkedeki toplam kurulu jeotermal kapasitenin yaklaşık % 50'sini temsil ediyor.

Ekim ayında, jeotermal enerji üretim kapasitesinin muazzam büyüyüşü ile, Türkiye bir başka kilometre taşını daha geride bıraktı. 2017’de 1 GW kulübüne giren Türkiye, mevcut pazar zorluklarına rağmen benzeri görülmemiş bir büyüme sergilemeye devam ederek, 1.606 MW’lık toplam kurulu jeotermal enerji üretim kapasitesine ulaştı.

Ormat Technology, Türkiye jeotermal pazarının oluşumunda önemli bir rol oynamaktadır. Geçtiğimiz ay işletmeye alınan jeotermal enerji santrallerinden (JES) ikisi, Ormat tarafından tedarik edildi. Santraller arasında 3.5 MWe Emirler jeotermal santrali ile Halil Pekdemir’in ilk JES’i ve Maren’in 20 MWe Nezihe Beren JES’i yer alıyor.

Emirler jeotermal santrali, Pekdemir grubu için inşa edildi. Tarım pazarında aktif olan şirket, ürünlerini yetiştirmekte ve süpermarketlere dağıtmaktadır. Denizli çevresindeki bölgede büyük bir tarım arazisi sahibi olan şirketin ayrıca kendi süpermarket zinciri de var.

Birkaç yıl önce Pekdemir, topraklarında jeotermal kaynak buldu. Bulunan sıcak kaynağı, serasının bir kısmını ısıtmak ve işlemek için kullandı. Ancak Emirler’de daha güçlü bir kaynağın keşfedilmesiyle şirket, enerji üretimine yönelik kaynağı nasıl geliştirebileceğini keşfetmek için Ormat Technologies’i seçti. Aralık 2019’un başlarında Pekdemir ve Ormat, 3,5 MWe kapasiteli ilk ünitenin teslimi için sözleşme imzaladı.

Ormat Technologies Uluslararası Satış ve Pazarlama Pazarlama Direktörü Gad Shoshan: “Sinan Akbay başkanlığındaki Pekdemir ekibinin tam desteğiyle 11 ay gibi rekor bir sürede ilk üniteyi teslim edip kurmayı başardığımız için çok gururluyuz. Şimdi, gelecekte Emirler JES 2 ve diğer alanların geliştirilmesini planlıyoruz” dedi.

Ormat tarafından inşa edilen ve Ekim 2020’de başarıyla faaliyete geçen ikinci santral, Kipas Holding şirketlerinden Maren Enerji’ye ait olan 20 MWe’lik Nezihe Beren JES’dir. Maren Enerji, Germencik bölgesindeki ilk jeotermal enerji santralinin sözleşmesini Şubat 2010’da Ormat ile imzaladı. Irem jeotermal santrali, 20 MW kurulu güç ile 2011 yılında faaliyete geçti.

Ormat, Haziran 2019’da Nezihe Beren jeotermal santralinin teslimi için Maren ile sözleşme imzaladı. Santral Ekim 2020’de faaliyete geçti. Santral, Maren’in 7. jeotermal enerji santrali. Kipaş Holding’in toplam JES sayısı 10’a, nominal brüt kapasitesi ise 197 MW’a ulaştı.

Bu santrallerin teslimi ile Ormat’ın Türk müşterilerine teslim ettiği toplam jeotermal santral sayısı, inşaatı devam eden ek 3 santral ile 40’a ulaşıyor.

Verilerimize göre, Ormat Technologies’in Türkiye’de teslim edilen jeotermal enerji üretim kapasitesindeki payı, şimdiye kadar toplam yaklaşık 801 MWe teslim edildiğinden % 50’nin üzerindedir. İnşaat halindeki üç santralle birlikte, şirket kurulu güce 92 MW daha ilave edecek.

Kaynak: ThinkGeoEnergy