Haberler

Orta Amerika, Temiz Enerji İletim Koridorunda ilerlemeye devam ediyor

SIEPAC Transmission Grid through Central America (source: Carlos St. James)
Eren Günüç 14 Ara 2017

Orta Amerika, bölgede jeotermal enerji üretimine yönelik çabaları güçlendirerek bölgede temiz enerjinin dağıtılmasına olanak tanıyan birbirine bağlı temiz enerji (iletim) koridoru ile yoluna devam ediyor.

Orta Amerika’daki ülkeler, daha ucuz ve daha çevre dostu olan yenilenebilir kaynaklardan üretilen elektriği değiştirecek bölgesel elektrik altyapısını güçlendirme planlarını ileri götürüyor.

2015 yılında Kosta Rika, El Salvador, Guatemala, Honduras, Nikaragua ve Panama hükümetleri tarafından kabul edilen Temiz Enerji Koridoru ile bu ülkeler, fazla elektriklerini, jeotermal, güneş ve rüzgar gibi geleneksel olmayan kaynaklar da dahil olmak üzere yenilenebilir kaynaklardan paylaşmayı hedeflemektedir.

Bölgedeki elektriğin% 60’ı hidroelektrik enerjisi ile üretilmekle birlikte, Orta Amerika, bu yılın başında IRENA tarafından bildirildiği üzere, fosil yakıtlara hala çok bağımlı.

İletim koridoru, kuzeybatıdaki Guatemala’dan güneydoğuda Panama’ya uzanan bölgede halihazırda 1,800 kilometrelik bir elektrik ızgarası kullanıyor.

Enerji karışımı % 50 hidroelektrik,% 35 termal güç ve% 15’i jeotermal, güneş ve rüzgardan oluşmaktadır. Daha fazla ayrıntı için aşağıdaki linke bakın.

Kaynak:  IPS News, ThinkGeoEnergy aracılığıyla