Haberler

Paris’in güneyindeki jeotermal projede hedeflenen sondaj derinliğine ulaşıldı

Milly-la-Foret (Essonne), Le Chateau, Fransa (kaynak: flickr/ Patrick, creative commons)
Merve Uytun 31 Eki 2021

Fransa'nın Başkenti Paris'in güneyi, Évry-Courcouronnes'de (Essonne) bir jeotermal ısıtma projesinde, sondaj için hedeflenen derinliğine ulaşıldı.

Fransa’nın Başkenti Paris’in güneyindeki Évry-Courcouronnes’de (Essonne) bir jeotermal proje için sondaj, yerel kaynaklardan bildirildiği üzere 1.600 m’lik sondaj derinliği hedefine ulaştı.

“Şebeke 25.000 konut eşdeğerini sağlayacak”

Temmuz ayından bu yana, bu makine, Paris bölgesinde üretilen ana jeotermal akifer olan dogger su tablasına birkaç metre aralıklarla yerleştirilmiş iki kuyu (biri üreten, diğeri enjekte eden) 7/24 kazıyor.

Évry-Courcouronnes belediye başkan yardımcısı ve Grand Paris Sud için ağlar ve enerjiden sorumlu topluluk danışmanı Pierre Prot, “Su sıcaklığı 72 ° C ölçüldü” diye açıklıyor. Nihayetinde bu jeotermal kuyu, ısıtma şebekesi üzerinden 25.000 konut eşdeğerini ısıtabilecek” dedi.

Jeotermal enerji nedir?

Somut olarak, derin jeotermal enerji, bodrumlarda bulunan ısıyı enerjiye dönüştürmek için geri kazanır.

31’de üretim kuyusu, köpeğin su tablasında bulunan suyu geri kazanmak için kullanılır. Daha sonra su, ısıtma şebekesine bağlı binaların (ofisler, konutlar, okullar vb.) trafo merkezlerine giden yolun altından geçen borulara enjekte edilmeden önce elektrik santrali tarafından hafifçe ısıtılır.

Trafo merkezlerinde sudan gelen ısı binaların borularına aktarılır. Bodrumda toplanan su, ısıtma görevini yerine getirdikten sonra, enjeksiyon kuyusu aracılığıyla su tablasına yeniden enjekte edilmeden önce başka bir boru vasıtasıyla santrale geri döner. Sonra döngü tekrar başlar.

19,5 milyon Euro’luk yatırım

N7 ve rue Marcel Proust arasında, şehrin merkezi ısıtma santralinin yanında bulunan sitenin işletmeye alınmasının 2023’te yapılması planlanıyor. Ocak ayından itibaren, yüzeyde ve özellikle iki kuyunun etrafındaki jeotermal enerji santralinin inşasında çalışmalara başlanacak. . . Tahmini gücünün 15 megavat olduğu tahmin ediliyor.

Toplamda, Ademe (Ekolojik Geçiş Ajansı) ve Île-de-France Bölgesi tarafından %20 oranında mali olarak desteklenen bu proje, Büyük Paris Sud kenti için 19,5 milyon Euro’luk bir yatırım maliyetini temsil ediyor.

Faaliyeti için Dalkia (EDF) iştiraki olan Grand Paris Sud Énergie Positive ile 25 yıllık kamu hizmeti delegasyonu sözleşmesi imzalandı.

“Ekolojik ve ekonomik bir enerji”

Pierre Prot, “Jeotermal enerji çevresel ve ekonomik olarak erdemlidir” diye vurguluyor. Yerel olarak üretilen ve dağıtılan bu enerji, önemli CO2 emisyonlarından kaçınmayı mümkün kılıyor ve fiyatı, gaz veya petrol fiyatlarındaki gelişmelere bağlı değil ”.

Aglomerasyon, İklim-Hava-Bölgesel Enerji Planı (PCAET) çerçevesinde birkaç yıldır Grand Paris Sud Énergie Positive ile ısıtma şebekesinin ekolojik dönüşümünü üstleniyor.

2019’dan beri ağ, Vert-le-Grand’daki Entegre Atık Arıtma Merkezine bağlandı. Atık arıtmadan gelen ısı, ısıtma şebekesinde dolaşan suyu ısıtmak için geri kazanılır.

Yakında ilgili aglomerasyonun diğer şehirleri?

Pierre Prot, “Bu yeni jeotermal enerji santrali ile ısıtma şebekesi %75 oranında yenilenebilir enerjilerle sağlanacak. Ayrıca beş belediyede derin jeotermal enerji ile sağlanan bir ısıtma şebekesi geliştirmenin tavsiye edilebilirliğini de inceliyoruz” dedi.

Bu nedenle, söz konusu kümelenme içindeki bir sonraki belediye, fizibilite çalışmalarının tamamlandığı Corbeil-Essonnes olabilir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy