Haberler

Paris’teki jeotermal ısıtma projesinde çalışmaya başlandı

Chateau at Champs-sur-Marne, Fransa (kaynak: flickr / Patrick Nouhailler, creative commons)
Cannur Bozkurt 23 Ara 2019

Paris'in Champs-sur-Marne bölgesindeki jeotermal ısıtma projesinde sondaj çalışmaları başladı.

Paris’in Champs-sur-marne bölgesinde sondaj başladı ve şimdiden 400 metre derinliğe ulaştı.

Projeden sorumlu Engie Réseaux Genel Müdürü Pierre Hourcade, “Burada, doğal olarak ılık su bulmak için 1.900 metre daha aşağı inmek gerekiyor” diyor.

Saha bittikten sonra, iki yıl içerisinde, santral, Parislilerin ayaklarının altından geçen 19 kilometrelik boru hattından sıcak su temin edecek. Bu daha sonra rezervuara geri gönderilecektir.

71 santigrat derece sıcaklıkta olan bu su, Champs-sur-Marne ve Noisiel’deki 10.000 evi ısıtacak.

Paris, Vallée de la Marne’deki topluluğun başkanı Paul Miguel’in ilgisini çeken şey; her şeyden önce bu yöntemin çevresel etkisinin düşük olması demekte.

Santral, mevcut sistemden 25.000 ton daha az ve yıllık 17.000 aracın emisyonuna eşdeğer miktarda CO2 üretecek. Bu sebeple Paris – Marne Vadisi “örnek teşkil ediyor ve jeotermali çevre politikasının kilit odağı yapmak istiyor” diyor.

40 milyon avroya mal olan proje, kentsel bölge sakinlerini ve daha geniş bir kısım Parislileri bir kitle fonlaması yoluyla birleştiriyor. Tasarruflarını bu santrale Lumo platformunda yatırabilirler.

4 Kasım’dan bu yana, on dört kişi, 500.000 Euro tutarındaki kitle fonlaması hedefinin % 23’ünden fazlası olan 116.000 Euro ile katkıda bulunmuştur.

Kaynak: ThinkGeoEnergy