Haberler

Patates üretiminde jeotermal buhar sterilizasyonu, Kamojang

Patates fidesi (kaynak: flickr/ Sheila Brown, creative commons)
Merve Uytun 2 Tem 2021

Jeotermal buhar, Endonezya'nın Pertamina Jeotermal Enerji (PGE) Kamojang Bölgesi çevresindeki çiftçiler tarafından patates fidelerinde, ekim ortamını sterilize etmek için kullanılıyor.

Patates, Endonezya, Garut Regency, Bayongbong Bölgesi’ndeki ana tarımsal ekim ürünüdür. Dusun Kamojang’da, ekim ortamı olarak hindistan cevizi torfu kullanan G0 çeşidinin patates tohumlarının ıslahı vardır. Cocopeat atıkları, sterilizasyon işleminden geçmeden patates fidesi için yeniden kullanılamaz.

Cocopeat, hindistan cevizi kabuğundan yapılmış çok amaçlı bir yetiştirme ortamıdır. Lifli hindistan cevizi kabuğu önceden yıkanır, makinede kurutulur, elenir ve kumdan ve hayvan ve bitki artıkları gibi diğer kirliliklerden arındırılır.

Genellikle çiftçiler tarafından yapılan sterilizasyon işlemi, geleneksel buharlamadır. İnovasyon, PT Pertamina Jeotermal Enerji (PGE) tarafından yalnızca ana iş alanında değil, aynı zamanda çevredeki topluluğa katkıda bulunmak için de gerçekleştirilmektedir. Cocopeat sterilizasyon prosesi için jeotermal buhar kullanma yeniliğinin, çiftçilerin, patates tohumu üretim prosesinde hindistan cevizi torfunu buharda pişirmek için yeni hindistan cevizi torfu veya geleneksel yakıt satın alma maliyetinden tasarruf etmelerinde çok yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Sonuç olarak, G0 patates tohumlarının verimi önemli ölçüde arttı. Cocopeat sterilizasyon işleminde jeotermal buhar kullandıktan sonra aynı sayıdaki bitki köklerinden 28 bin ila 35 bin knol patates tohumuna kadar, başlangıç ​​ortalamasından sadece 22 bin ila 30 bin knol patates tohumu üretebilmektedir.

Cocopeat sterilizasyonu için jeotermal buharın kullanılması, 4 kata kadar yeniden kullanılabildiğinden, boşa harcanan hindistan cevizi torfunun atık yığınını yüzde 300’e kadar azaltabilir. Jeotermal buhar kullanılarak, cocopeat sterilizasyon sürecinde geleneksel yakıtların kullanılmasının sonuçlarından karbon emisyonları da azaltılabilir.

PGE Kamojang Bölgesi tarafından desteklenen Mustika Hutan LMDH başkanı Zamzam Nurzaman, “Genellikle sadece hindistan cevizi torf sterilizasyonunun geleneksel buharla pişirme ile yapıldığını biliyoruz. Çoğu zaman yeni bir hindistan cevizi kabuğu satın almak zorunda kaldık. PGE’den gelen jeotermal buhar, dört defaya kadar yeniden kullanılabildiğinden hindistan cevizi torfu sterilizasyonunda çok faydalıdır. Bu, patates tohumlarının üretim maliyetinden büyük ölçüde tasarruf sağlıyor” dedi.

Mustika Hutan LMDH Çiftçi Grubu

PGE ayrıca Mustika Hutan LMDH çiftçi grubuna yeni patates çeşitlerinin yetiştirilmesinde yardımcı oldu. Yeni çeşit, Bogor Tarım Enstitüsü (IPB) tarafından PGE tarafından kolaylaştırılan bir serada geliştirildi ve PAUS PERTATO çeşidi veya Üniversiteler Arası Bir Pertamina Patates Merkezi olarak adlandırıldı. Bu çeşidi geliştirerek, çiftçilerin artık aracılardan patates tohumu satın almasına gerek kalmıyor. Bu, çiftçiler için üretim maliyetlerini düşürmede kesinlikle çok faydalıdır.

“Jeotermal Patates” programı, PGE’nin çevresel, sosyal ve yönetişim (ESG) yönlerini uygulayarak bir iş yürütmeye yönelik girişimlerinden biridir. Geleneksel araçları kullanarak sterilizasyon faaliyetlerinden kaynaklanan atıkları azaltma ve karbon emisyonlarını azaltma çabaları çevresel yönlerle uyumludur.”

Çiftçilerin verimine yapılan katkı, kapsayıcı ve sürdürülebilir ekonomik büyümeyi, tam ve üretken istihdamı ve herkes için insana yakışır işi desteklemek olan Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin sosyal yönü ve sekizinci hedefi ile uyumludur.

PGE Başkan Direktörü Ahmad Yuniarto, “Jeotermal enerjinin varlığı çarpan etkisi yaratıyor, sadece temiz enerji üretmekle kalmıyor, aynı zamanda yerel halkın ekonomik gelişimini de teşvik ediyor” dedi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy