Haberler

Patrick Hanson ile röportaj: Jeotermal bir şirket olarak krizle başa çıkmak

Geo Enerji Pazarlama Hizmetlerinden Patrick Hanson
Cannur Bozkurt 2 Nis 2020

Geo Energy Marketing'den Patrick Hanson ile yapılan röportaj, mevcut kriz ile ilgili karşılaşılan zorlukları, pazarlama perspektifinden en iyi şekilde nasıl ele alabileceğinizi anlamınıza yardımcı olmayı hedefliyor.

Mevcut Covid-19 durumunun günlük yaşamı ele geçirmesiyle, işler artık eskisi gibi yürümüyor. Bu durumun ne kadar süreceği ise bilinmemekte. Dünyanın neresinde olursak olalım doğal olarak hepimiz etkilendiğimiz için ailelerimize net bir şekilde odaklanmamız gerekir.

Aynı zamanda içinde bulunduğumuz süreç işler, genel ekonomi, işletmeler ve bir bütün olarak enerji piyasası üzerindeki etkileri hakkında çok sayıda belirsizlik içeriyor. Şirketlerin bu krizde nasıl çalıştıklarına ve uzaktan çalışan personel ile nasıl başa çıktıklarına dair farklı yaklaşımlar görüyoruz. Ancak şirketler her şeyin üstesinden gelerek, durumu müşterileri ve piyasa ile nasıl idare edecekler? Bunun için, krizi ele alan şirketlerle ilgili deneyimlerinin neler olduğunu, neyin işe yarayıp, neyin işe yaramadığı ve zirvede kalırken sektörü desteklemek için neler yapılabileceği konusunda pazarlama uzmanı Geo Energy Pazarlama Hizmetleri’nden Patrick Hanson ile yapılan röportajı paylaşıyoruz.

Mevcut durum şirketlere yük bindiriyor ve hepimiz evden çalışma düzeni ile mücadele ediyoruz. Durum sizi, ailenizi ve işinizi nasıl etkiledi?

Bunlar kesinlikle tedirgin edici zamanlar. Seattle’ın hemen güneyinde, ABD’deki ilk “sıcak nokta” olan Washington Eyaletinde yaşıyoruz. Yani, yakınlık bir endişeydi. Ayrıca Mart ayının ortasında okulun 6 hafta (en az) kapalı olacağı söylendi ve iki küçük okul çağında çocuğumuz var (bu kapanışa 2 hafta kaldı). Hemen eşim ve ben kendi işimizi yürütmek ve ortak okul oturumlarını uygulamak adına bir denge bulmak uğraşına girdik. İş günlerim en iyi ihtimalle düzensiz. Saatlerim Yeni Zelanda, Endonezya ve ABD’deki müşterilerle çok genişti, ancak şimdi daha da dağınık. Neyse ki, müşterilerimin çoğu aynı teknede ve beklemedeki teslimatlar üzerinde gerçekçi olmayan bir baskı uygulamıyor. Bununla birlikte, mevcut kriz, sosyal uzaklaşma, ofis kapanışları vb. önemli jeotermal gelişme gecikmelerine neden olmuştur – kilit paydaşlar ilerlemek için stratejik kararlar alamamaktadır. Bunun anlaşmaları kapatmak, ekipmanı seferber etmek ve gelir elde etmek isteyen müşterilerim üzerinde anlık ve net bir etkisi var.

Durumunuza bağlı olarak işinizi ve yaklaşımınızı uyarlamak zorunda kaldınız ve ayakta kalmak için ne yapıyorsunuz?

Kesinlikle daha esnek olmalıydım. Ev ofisim artık bir sınıf. İşimin yanı sıra okul öncesi ve 1. sınıfın matematik, imla, sanat ve zanaat etkinlikleri üzerine çalışıyorum. Artık, bu öngörülemez gelecekde, arabaya atlayıp, bölünmeden üç saatte çalışmak için bir kafeye gidemiyorum.

Köpeğimiz havlamaya başladığında veya bir görüşme yaparken çocuklar arka planda tartıştıklarında, hizmete dayalı müşterilerimle güçlü ve yakın bir ilişki kuruyorum. Neyse ki, müşterilerim için sosyal medya yönetimi hizmetlerimi 6-8 arası bir saatte çıkarabiliyorum ve bu da daha sonra hazır olmamı ve çocuklarıma sabahın bir kısmını ayırabilmemi sağlıyor. Daha sonra işe dönerek, öğleden sonra iyi bir kısmı için web sitesi geliştirme projelerim üzerinde çalışıyor ve e-postalara veya çeşitli müşteri işlerine veya iş geliştirme fırsatlarına ulaşmak için akşamları bir iki saat geçirmek için elimden geleni yapıyorum. Sonuçta esneklik, bazı öz bakım ile karıştırılmış anahtardır.

Sosyal medya iletişiminde ve işleyişinde, işletmeleriyle uğraşan şirketlerin farklı yaklaşımlarını gözlemliyoruz. Yaklaşımlarda belirli kalıplar görüyor musunuz?

Orijinal Q1 / Q2 sosyal medya içerik takvimimizi olduğu gibi tutmak ve hizmetleri normalmiş gibi yayınlamaya ve tanıtmaya devam etmek zor. İki müşteri için – çabalarımızı ve mesajlaşmamızı zorlaştırdığımız ve yeniden değerlendirdiğimiz bir WGC Öncesi, Canlı WGC ve WGC Sonrası sosyal medya ve sosyal yardım stratejimiz vardı. Benzer şekilde, müşterilerimin birçoğu, müşterilerini ve tedarikçilerini, hala çalışırken güvenli ve sağlıklı kalmak için gerekli tüm önlemleri aldıklarına dair güvence vererek kamuya duyurmak zorunda kaldılar. İlginç bir şekilde, ABD merkezli müşterilerimin birçoğu “gerekli” olarak temizlendi ve bu süre içinde doğrudan elektrik üretim endüstrisine bağlı oldukları için işletmeye açık kalabildiler. Bu nedenle, açık kalma seçenekleri ve nedenleri hakkında birden fazla mesaj gönderdim.

Pazarlama ve sosyal medyadaki faaliyetlerle ilgili olarak mevcut ortamdaki şirketler için işe yarayan en iyi şeyin ne olduğunu düşünüyorsunuz?

Şirketler empati göstermeli ve bu süre zarfında toplumlarına en iyi şekilde hizmet edebilecekleri yolları sosyal medyada belirlemelidir.

Şirketlere durumu pazarlama perspektifinden ele alırken şu an düşünmelerini tavsiye edeceğiniz ilk üç şey ne olurdu?

Ortada bir şey yokmuş gibi davranmamaları. Biz TÜMÜNDEN geçiyoruz. Kampanyaları ayarlayın, yenilerini başlatın, alçakgönüllü, dürüst ve yardım etmenin yollarını arayın. Bu, iskonto hizmetleri, ödeme ötemeleri, ödemesiz süreleri uzatmak veya uygun yeni hizmetler sunmak olabilir.

Şeffaf olun ve beklentileri yönetin. İnsanların iş için açık olup olmadığınızı ve / veya mevcut krizin çıktıları, hizmet sunumunu, çalışma saatlerini vb. etkileyip etkilemediğini bilmeleri gerekir. İnsanlar şeffaflığa saygı duyar. Pazarlama konusunda şeffaf olun.

Hala satış yapmaktan korkmayın. Krizi kişisel kazanç için kullanmak istemiyorsanız, ancak stratejik pazarlama girişimlerine, reklamlara, sosyal medya faaliyetlerine devam edebilirsiniz – mesajlaşma konusunda yaratıcı olabilirsiniz.

Endüstrideki meslektaşlarımızı birlikte destek olmak için hepimiz ne yapabiliriz?

Birbirimizi desteklemenin en kolay yolu bunu göstermek için zaman ayırmaktır. Teorik olarak, hepimiz evde sıkıştık ve her zamankinden daha fazla çevrimiçi tutsağız. Sosyal medyadaki desteğimizi gösterelim. Hepimiz meslektaşlarımızdan günde 10 gönderi seçmeli ve sektördeki meslektaşlarımızla günde 2-3 gönderi paylaşmalıyız. Sizde bir şey uyandıran içerikle etkileşime geçebilirsiniz.

İşler sürüyorsa ve yükleniciler arasında kararlar veriliyorsa, Operatörler en ucuz seçenek olmasa da, daha derin jeotermal kökleri olanı seçmelidir.

Teşekkürler Patrick.

Patrick ve onun jeotermal enerji sektörüne sunduğu teklifleri Geo Energy Marketing Services‘in web sitesinde bulabilirsiniz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy