Haberler

Pertamina, Endonezya’daki 55 MW Lumut Balai Ünite 2 için sözleşme imzaladı

Lumut Balai jeotermal projesi, Güney Sumatra/ Endonezya (kaynak: LinkedIn, Baran Kaypakoğlu, ELC Electroconsult)
Merve Uytun 14 Kas 2022

PT Pertamina Jeotermal Enerji, 55 MW'lık Lumut Balai Unit 2 enerji santrali ve yüzey tesisleri için bir EPCC sözleşmesi imzaladı.

PT Pertamina Geothermal Energy (PGE), Mitsubishi Corporation Konsorsiyumu, PT Wijaya Karya (Persero) Tbk ve SEPCO III Electric Power Construction Co. Ltd. ile Mühendislik, Tedarik, İnşaat ve Devreye Alma (EPCC) için bir anlaşma imzaladı.

Lumut Balai jeotermal sahası, Endonezya’nın Güney Sumatra kentinde Muara Enim ve Ogan Komering Ulu Regencies’de yer almaktadır. Orijinal 55 MW’lık Lumut Balai Ünite 1’in genişletilmesine yönelik hazırlıklar, 2020’de açıklanan EPCC ihalesi ile 2019’da yeniden başladı.

Sözleşmenin kapsamı, tesisler için tasarım, imalat, inşaat işleri inşaatı, devreye alma, performans testi ve garantiyi içerecektir. Tesis, 30 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösterecek şekilde tasarlanmıştır ve PGE tarafından işletilecek ve bakımı yapılacaktır. Proje, Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) ve Endonezya Hükümeti arasındaki Hükümetten Hükümete dayalı Japonya ODA kredisi ile finanse edilmektedir.

PGE Başkan Direktörü Ahmad Yuniarto, Lumut Balai jeotermal santralleri Ünite 1 ve 2’nin potansiyel olarak sera gazı emisyonlarını yılda yaklaşık 581.518 ton CO2 eşdeğeri azaltabileceğini belirtti. Ayrıca PGE’nin toplam kurulu gücünü 727 MW’a çıkaracak.

PGE şu anda Endonezya’da toplam 1.8 GW kurulu güce sahip 13 Jeotermal Çalışma Alanını (WKP) yönetiyor. Doğrudan PGE tarafından yönetilen tesislerin 672 MW’ı, kalan 1205 MW’ı ise Ortak İşletme Sözleşmeleri kapsamında yönetilmektedir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy