Haberler

PetroEnergy, jeotermal başta olmak üzere elektrik üretim hedeflerine ulaştı

Discharge of the first well, Mai6D on Maibarara project site, Philippines (source: Maibarara Geothermal Inc.)
Eren Günüç 4 Ara 2017

Elektrik enerjisinin yaklaşık üçte ikisini Jeotermal kaynaklardan üreten PetroEnergy; jeotermal, rüzgar ve güneş enerjisi tesisleri tarafından üretilen 1 milyar kWh enerji üretim hedefine ulaştı.

Halka açık PetroEnergy Resources Corp.’un (Perc) yenilenebilir enerji (RE) kolu olan PetroGreen Energy Corp. (PGEC), bugün itibariyle 1 milyar kilovat saatlik (kWh – veya yaklaşık 1.000 GWh / saat) 1TWh) elektrik üretti.

Hedefe 2 Aralık 2017’de beklenenden daha erken ulaşılmış oldu.

PERC Başkanı Milagros V. “Tesislerin ticari operasyonlarının ve mütevazi kapasitelerinin nispeten kısa sürelerine rağmen, bu jenerasyon kilometre taşının erken başarısı, ekiplerimizin verimli çalışmasına ve ünitelerin şebekeye iyi bir şekilde ulaşılmasına borçlu.” dedi Reyes.

“Bizler, sadece hissedarlarımız ve Pgec ortakları için değil, ayrıca toptan elektrik spot pazarının [Wesm] fiyatlarını azaltma konusundaki katkılarından dolayı, bu sevkıyat karakterinin Wesm sevkıyatında daha fevkalade fosil yakıtlı santraller yerine geçmesinden memnunuz, ” diye ekledi Reyes.

PGEC’in enerji üretimi üç RE – Yenilenebilir Enerji santralinden geliyor:

  • Batangas’daki Santo Tomas’taki 20 MW Maibarara-1 jeotermal santrali;
  • Aklan’da 36 MW’lık Nabas-1 rüzgar projesi; ve
  • Tarlac Şehrindeki 50 MW DC Tarlac-1 güneş enerjisi tesisi.

8 Şubat 2014’te Maibarara jeotermal için 10 Haziran 2015, Nabas rüzgârı için 10 Şubat 2016, Tarlac-1 için 10 Şubat 2016 için ticari işletme tarihlerinden itibaren bu üç tesis yüzde 62.52, yüzde 23.78 ve 13.70 katkıda bulundu 2 Aralık 2017’de ulaşılan toplam 1 milyar kilovatsaat elektrik üretimine dönüştürdü.

Maibarara’da PGEC (yüzde 65) ortak girişim şirketi Maibarara Geothermal Inc. (MGI) aracılığıyla Phinma Energy (yüzde 25) ve PNOC Renewables Corp. (yüzde 10) ile ortaklık yapıyor. Nabas’ta EEI Power (yüzde 20) ve Tayland merkezli BCPG (yüzde 40) ile operatör PetroWind Energy Inc. (PWEI) ‘de yüzde 40 eşitlik bulunmaktadır. Tarlac-1 solar’ın sahibi ve işleticisi olan PetroSolar Corp. (PSC), ortaklaşa PGEC (yüzde 56) ve EEI Güç’e (yüzde 44) aittir.

PGEC şu anda ülkedeki rüzgar enerjisinin yüzde 8,4’ünü ve güneş enerjisi kapasitelerinin yüzde 5,94’ünü sağlıyor. MGI’nın bu Aralık ayında 12 MW’lık Maibarara-2 birimini devreye sokması, alanın toplam brüt kapasitesini 32 MW’a çıkaracak. PGEC, önümüzdeki beş yıl içinde 400 MW’lık yenilenebilir enerji kapasitesini geliştirmeyi planlıyor.

PERC Genel Sekreter Yardımcısı Maria Victoria Olivar, şirketin petrol operasyonlarının da kilometre taşına ulaştığını söyledi.

Kaynak: Business Mirror, ThinkGeoEnergy aracılığıyla