Haberler

Politikacılar jeotermali Azor Adaları, Portekiz için sürdürülebilirliğin bir ayağı olarak görüyor

Cannur Bozkurt 27 Eyl 2019

Azor Adaları için temel bir dayanak olarak tanımlanan jeotermal enerji, yenilenebilir enerji kaynağı ve ayrıca turizmin ekonomisinin önemli bir parçası olduğu Azor Adaları için doğa imajının korunması ve tanıtılması bağlamında değerlendiriliyor.

Portekiz’e ait Azor Adaları, enerji talebinin büyük bir kısmını jeotermal kaynaklar üzerine inşa edebilir. Elektrik talebinin yaklaşık % 20’si, 3.58 Pico Alto tesisi ile Terceira’daki ve 2018’de bildirdiğimiz gibi 25 MW kurulu güce sahip San Miguel’deki jeotermal enerji santralleri tarafından karşılanmaktadır.

İklim değişikliği tüm haberlerde yer aldığından, jeotermal enerjinin Ekim ayında yapılacak seçimlerle devam etmekte olan siyasi tartışmaların bir parçası olması şaşırtıcı olmayabilir. Pico Alto santrali, liderleri Azorlar için “sürdürülebilirliğin köşe taşı” olarak gösterilen jeotermali işaret eden partilerden birinin kampanya izinde durdu. “Adalar için düşük etkili enerji üretimini mümkün kıldığı için temel bir dayanak” olduğu belirtiliyor. Bundan Azorların doğa imajının korunması ve tanıtımına katkıda bulunabilir.

Bir çalışmada, ThinkGeoEnergy bu yılın başlarında yaptığı açıklamada, ülkelerin enerji karışımındaki jeotermalın ne kadar önemli olduğuna bakmış ve aşağıda Azorlar için jeotermal enerjinin gerçekten de temel bir bölüm olduğunu göstermiştir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: ThinkGeoEnergy