Haberler

Polonya, jeotermal ısıtma çabaları için 6,8 milyon avroluk fonlama programı başlattı

Polonya, Zakopane'deki jeotermal kuyu (Kaynak: Geotermia Podhalanska)
Cannur Bozkurt 31 May 2020

Polonya'daki Ulusal Çevre Koruma ve Su Yönetimi Fonu, "işletmeler ve yerel yönetim birimleri için jeotermal enerji kullanarak ısı kaynaklarının inşası"na yönelik 6.8 milyon Avro'luk bir fon programı başlattı.

NFEPWM, küçük hidroelektrik santrallerinin eş finansmanı ve jeotermal ısı kaynaklarının inşası için başvuru çağrısını duyurdu: Yenilenebilir enerji için toplam 44 milyon PLN!

Ulusal Çevre Koruma ve Su Yönetimi Fonu tarafından açıklanan iki teklif çağrısı sayesinde, 2 MW’a kadar olan küçük hidroelektrik santrallerine ve jeotermal ısı kaynaklarının inşasına 44 milyon PLN tahsis edilecek. Eş finansman Avrupa Ekonomik Alanı 2014-2021 mali mekanizmasından “Yenilenebilir Enerji, Enerji Verimliliği, Enerji Güvenliği” programı kapsamında sağlanacak. Hibe başvuruları 1 Temmuz – 30 Ekim 2020 tarihleri ​​arasında kabul edilecek.

YEK üretiminde artış

Sübvansiyon sadece yenilenebilir enerji üretimini artırmayı değil, ayrıca bu üretimin verimliliğinin iyileştirilmesini de hedefliyor. Bu nedenle, kaynakların çevre üzerindeki potansiyel olumsuz etkilerini azaltmak için OWE’nin 2 MW’a modernizasyonuna tahsis edilebilecek.

Fonlar ayrıca derin jeotermal enerji kullanan enerji üretim sistemlerinin inşasına ve bunun ısıtma veya enerji amaçlı kullanımı ve CO2 emisyonlarının azaltılmasına yönelik projelere tahsis edilebilecek.

Fonların dağıtımı

Bu iki teklif çağrısındaki toplam eş finansman 44 milyon PLN (10 milyon EUR) olarak duyuruldu. Bu miktarın 13 milyon PLN’si, küçük hidroelektrik santralleri projeleri için PGW Woda Polskie’ye ve, 31 milyon PLN’si (6,8 milyon EUR) jeotermal enerji kullanılarak ısı kaynaklarının inşası için işletmeler ve yerel yönetim birimlerine tahsis edilecek.

Projelerin uygulanmasının, mevcut ısıtma sistemlerine teknolojik ve altyapı değişikliklerinin geliştirilmesine katkıda bulunması bekleniyor. NFEPWM ‘ye göre, yeni bir ısıtma altyapısının inşası, enerji üretimi için ekipman ve tesisatların modernizasyonu veya küçük hidroelektrik santrallerinin, diğer su ekosistemlerinin yanı sıra, uygulanabilir ek standartlara uyarlanması, çevrenin iyileştirilmesi üzerinde gerçek bir etkiye sahip olacak.

Diğer fırsatlar

Norveç fonları, Polonya’ya Avrupa Ekonomik Alanı (AEA FM) ve Norveç Finansal Mekanizması (NMF) şeklinde geri dönüşü olmayan finansal yardımın ortak adıdır.

Mart ayı ortasında, NFEPWM bu tedbirler kapsamında 8 teklif daha duyurmuştu. Koronavirüs pandemisi nedeniyle, bireysel çağrıların tarihleri ​​iki ay uzatıldı.

Kaynak: ThinkGeoEnergy