Haberler

Portekiz Azor Adaları’nda jeotermal genişleme projesi için sondaj çalışmaları devam ediyor

Proje sahasında sondaj kulesi, Azor Adaları, Kasım 2020 (kaynak: Iceland Drilling)
Cannur Bozkurt 18 Kas 2020

Sondaj yüklenicisi Iceland Drilling, EDA Renováveis için Portekiz, Azor Adaları'nda planlanan sondajın başarıyla başladığını duyurdu. Sondaj sözleşmesi, iki adadaki mevcut jeotermal santrallerin maksimum 12,5 MW kapasite artışı için 8 kuyu öngörüyor.

Iceland Drilling Company (İzlanda Sondaj Şirketi), Drillmec HH-220 sondaj kulesini Karayipler’deki St. Vincent Adası’ndan Azor Adaları’na başarıyla transfer etti. Kara taşımacılığı ve teçhizat prosedürlerinin ardından São Miguel adasındaki Ribeira Grande sahasında jeotermal sondaj çalışmaları başladı.

Proje, Ribeira Grande’de 1500 metre derinliğe kadar üç ila altı jeotermal kuyunun sondajını içeriyor. Adada planlanan kuyuların sondajı tamamlandıktan sonra, kule, Pico Alto jeotermal sahasında iki ila üç kuyunun ek sondajı için yakındaki Terceira adasına gönderilecek. Sondajların amacı, mevcut santrallerde elektrik üretim kapasitesini artırmaktır.

IDC CEO’su Sigurdur Sigurdsson, bu sondaj projesinin İzlanda Sondaj Şirketi tarafından Azor adalarında işletilen 5. jeotermal sondaj projesini işaret ettiğinin altını çizerek: “Azor Adaları’nda jeotermal enerji üretiminin etkinleştirilmesine katkıda bulunduğumuz için çok mutluyuz. Azorlar gibi adalıyız ve enerji güvenliği için yerli temiz enerji kaynağından yararlanmanın öneminin farkındayız. İyi bir işbirliği ve Azorlar’daki müşterimiz için değer yaratmaya devam etmeyi dört gözle bekliyoruz” dedi.

EDA Renováveis ​​Yönetim Kurulu Üyesi Carlos Bicudo’ya göre: “Azor Adaları’ndaki jeotermal kaynakların kullanılması adalardaki tüm elektrik üretiminin % 25’ini garanti ediyor. São Miguel adasında % 44’e ve Terceira adasında % 12’ye varan jeotermalin katkısı her bir elektrik üretim sisteminde daha da yüksek. Azor Adaları’nda yaklaşık kırk yıl süren işletme ile jeotermal, güvenilir ve sürdürülebilir güç sağlayan ve elektrik üretiminin karbon ayak izini azaltan uygun maliyetli bir seçenek olduğunu kanıtladı.”

Bicudo sözlerine şöyle devam etti: “São Miguel ve Terceira Adası’ndaki jeotermal kapasiteyi sırasıyla mevcut 23’den 28 MW ve 3,5’dan 10 MW’a artırmayı planlıyoruz. Devam eden sondaj kampanyası, bu iddialı yatırım planının ilk aşamasına karşılık geliyor. İzlanda Sondaj Şirketi ile bu proje için, kuyularımızın çoğunu halihazırda sondaj yapmış olan sondaj müteahhidi olarak işbirliği yapmaktan çok memnunuz ve bir kez daha birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz.”

Iceland Drilling Company Ltd (IDC), hem yüksek hem de düşük sıcaklıkta sondajda onlarca yıllık deneyime sahip derin jeotermal sondaj alanında lider bir şirkettir. Şirket, sondajda iyi temellere sahip uzmanlık ve birkaç yüz jeotermal kuyu açma geçmişiyle uluslararası alanda faaliyet göstermektedir. Iceland Drilling, tüm kara jeotermal projeleri için entegre sondaj hizmeti ve diğer sektörlerde sondaj hizmeti vermektedir.

Şirketin son yıllarda faaliyetleri Azorlar (Portekiz), Cibuti, Danimarka, Almanya, Nikaragua, Filipinler, Karayipler (Dominika, St. Vincent ve Montserrat) İsviçre ve Yeni Zelanda’da olmuştur. Şirket şu anda İzlanda, Cibuti ve Azor’da çalışıyor.

EDA Renováveis, S. A., Azor Takımadalarının yenilenebilir kaynaklarından yararlanan bağımsız bir enerji üreticisidir. Şirket, toplam 64 MW kurulu güce sahip 21 enerji santralini işletiyor ve üç jeotermal enerji santrali (26,5 MW), on iki hidroelektrik santrali (8,4 MW) ve yedi rüzgar parkı (28,6 MW) dahil olmak üzere Azor Adaları’nın dokuz adasının yedisini kapsıyor.

Tüm Azor Adaları volkanik kökenlidir ve çoğunda hala uykuda olan volkanlar vardır. Bu volkanik alanların ikisinde EDA RENOVÁVEIS, sırasıyla Terceira ve São Miguel Adası’ndaki Pico Alto ve Ribeira Grande yüksek sıcaklık alanlarından yararlanma imtiyazlarına sahiptir. Şirket, Ribeira Grande’de Pico Vermelho (10 MW) ve Ribeira Grande (13 MW) elektrik santrallerini, Pico Alto’da ise Pico Alto elektrik santralini (3,5 MW) işletmektedir. Jeotermal, Azor Takımadalarının kendi kendine enerji yeterliliği açısından stratejiktir ve jeotermal üretimi genişletmek için devam eden planlar vardır. 2025 yılına kadar Azor Adaları’nın elektrik üretim yapısına jeotermal katkının mevcut % 25’ten % 40’a çıkması bekleniyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy