Haberler

PT Barito Pacific, jeotermal çalışmalar için 110 milyon dolar ayırdı

Salak jeotermal enerji santrali, Endonezya (kaynak: BCPG)
Cannur Bozkurt 1 Şub 2021

PT Star Energy Geothermal, sondaj faaliyetlerine, Salak binary jeotermal santral projesinin geliştirilmesine ve ayrıca ana şirketi PT Barito Pacific tarafından belirlenmiş 110 milyon dolarlık yatırımla ilave alanların araştırılmasına devam edecek.

PT Barito Pacific Tbk (BRPT), Endonezya’daki yan kuruluşu PT Star Energy Geothermal’in jeotermal enerji santrallerinin (PLTP) geliştirilmesini desteklemek için yaklaşık 110 milyon ABD Doları tutarında yatırım ayırdı. Sermaye harcamaları esas olarak düzenli sondajı desteklemek için kullanılacak.

PT Star Energy Geothermal, planlanan 15 MW kapasiteli Salak Binary jeotermal projesi için arama çalışmaları yapacak. Covid-19 pandemisinin yarattığı olumsuz etkilere ragmen, PT Barito Pacific Tbk Yatırımcı İlişkileri Allan Alcazar, Kontan’a “Ticari operasyonun hedeflenen başlangıcı hala 2022’de” dedi.

Star Energy Geothermal, yeni Sekincau (Batı Lampung) ve Hamiding (Kuzey Halmahera, Maluku) bölgelerinde de jeotermal keşif çalışmaları gerçekleştirecek. Şu anda BRPT, 2022 için erken bir programla keşif sondajı için yerinde altyapı çalışması hazırlıyor.

Kasım 2020’de paylaşılan halka açık materyale göre, Star Energy Geothermal’in toplam kurulu gücü 875 MW olan üç jeotermal santrali bulunmaktadır. Birincisi, 227 MW kurulu güce sahip West Java, Bandung Regency’deki PLTP Wayang Windu, ikincisi, Batı Java, Sukabumi ve Bogor Bölgelerinde 377 MW kapasiteli Salak PLTP ve üçüncüsü, 271 MW kapasiteli Garut ve Bandung Regencies, West Java’daki PLTP Darajat’tır.

Daha önce, PT Barito Pacific Tbk Agus’un Başkanı Salim Pangestu, BRPT’nin 1.200 MW’a kadar elektrik kapasitesiyle yeşil enerji geliştirme taahhüdünü vurgulamıştı. BRPT, önümüzdeki birkaç yıl içinde hedeflerine ulaşmayı umuyor.

Star Energy, Endonezya’daki büyük potansiyel nedeniyle genişleme fırsatının var olduğundan oldukça emin. BRPT proje geliştirme faaliyetleri, büyük ölçekli sosyal kısıtlamalar (PSBB) politikası nedeniyle ertelendi. Ama şimdi operasyonlar yoluna girmiş görünüyor.

2020’nin dokuz ayı boyunca, Star Energy Geothermal BRPT’ye net gelir olarak 394 milyon ABD doları katkıda bulundu. Bu katkı yıllık bazda (yıldan yıla) % 4,2 arttı.

Kaynak: ThinkGeoEnergy