Haberler

PT Geo Dipa, devlet garantisiyle jeotermal projeler için gerekli finansmanı tamamladı

Pathua jeotermal enerji santrali, Bandung / Endonezya (kaynak: Toshiba)
Cannur Bozkurt 24 Ağu 2020

Kredi anlaşmasının ve devlet kredisi garantisinin imzalanmasıyla, PT Geo Dipa Energi, Asya Kalkınma Bankası ve PT Penjamin Infrastruktur Endonezya (PT PII) ile Dieng Unit 2 ve Patuha Unit 2 jeotermal genişleme projeleri için finansmanı etkin bir şekilde kapattı.

Endonezya’nın Jakarta kentinden gelen haberlere göre, Maliye Bakanlığı bünyesindeki Özel Görev Araçlarından (SMV) biri olan PT Geo Dipa Energi (Persero), her biri 55 MW kapasiteli Dieng Jeotermal Enerji Santrali (PLTP) Ünite 2 ve PLTP Patuha Ünite 2’nin inşası için finansman çalışmalarını başarıyla tamamladı.

Bu çaba, Maliye Bakanlığı ve aynı zamanda Maliye Bakanlığı’nın SMV’si olan PT Penjaminan Infrastruktur Indonesia (Persero) veya PT PII’nin tam desteğine sahip ve santral projesinin geliştirilmesi için tesislere devlet garantisi sağlamakla görevlidir.

Projenin imzalanması, GeoDipa ile ADB arasında bir kredi anlaşmasının, Maliye Bakanlığı ile ADB arasında Garanti Anlaşmasının ve PT PII ile GeoDipa arasında Garanti Uygulama Anlaşmasının imzalanmasını içermektedir.

Dieng-2 Jeotermal Enerji Santrali (PLTP) Geliştirme Projesi ve Patuha-2 PLTP, ADB ve Temiz Teknoloji Fonu / CTF (ADB aracılığıyla kanalizasyon) tarafından GeoDipa’ya finanse edilen projelerdir. Bu fonlar, sırasıyla Dieng ve Patuha bölgelerinde ünite 2 jeotermal enerji santrali projeleri inşa etmek için kullanılacak.

469,2 milyon ABD doları yatırım gereksinimi olan proje, 2019-2028 Elektrik Temini İş Planına (RUPTL) dahil olup jeotermal enerji aracılığıyla yenilenebilir enerji temelli yeni santraller geliştirmeyi hedeflemektedir.

Ayrıca, bu Jeotermal enerji üretim projesinin varlığı, Ulusal Enerji Genel Planı’na (RUEN) göre 2025’te % 23’lük yenilenebilir enerji karması hedefine ulaşılmasını destekleyebilir, karbon emisyonlarını azaltabilir ve elektrik sağlama ile ilgili Hükümet programlarına katkıda bulunabilir.

Hükümet, Maliye Bakanlığı, mali araçların yanı sıra PT PII aracılığıyla devlet garantisi sağlamasının dışında, EBT’ye dayalı santral altyapısının geliştirilmesi için Bakanlık / Kurum bütçe görevlerinin varlığı ile gerçekleştirilen yenilenebilir enerji elektrik kaynaklarının geliştirilmesine destek sağlamıştır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy