Haberler

PT MCG, Endonezya’daki Ijen jeotermal projesi için finansman sağladı

Kawah Ijen volkanik krateri, Doğu Java, Endonezya (kaynak: V. Epiney / flickr, Creative Commons)
Merve Uytun 16 Oca 2023

PT Medco Cahaya Geothermal, Endonezya, Doğu Java'daki Ijen jeotermal enerji projesi için PT Sarana Multi Infrastruktur'dan fon sağladı.

PT Medco Cahaya Geothermal (MCG), Endonezya, Doğu Java’daki Blawan Ijen jeotermal projesinin geliştirilmesi için PT Sarana Multi Infrastruktur (Persero) (SMI) ile bir Finansman Anlaşması imzaladı. MCG, Medco Power (%51) ve Ormat Technologies‘in (%49) ortak mülkiyetindedir.

Ormat CEO’su Doron Blachar, “Bu imza, Endonezya ekonomisini temiz yenilenebilir enerjiye doğru desteklemek için bir başka adım ve Ormat’ın hem jeotermal enerji santrali sahibi hem de bir ekipman tedarikçisi olarak ülkedeki varlığını artırmaya yönelik uzun vadeli planında bir başka adım” dedi.

PT SMI, Endonezya’da kamu-özel sektör ortaklıkları ve finansal kurumlardan kaynakların seferber edilmesi yoluyla altyapı gelişimini hızlandırmayı amaçlayan Maliye Bakanlığına bağlı Özel Görev Aracıdır. Kuruluş, yenilenebilir enerji projelerinin yanı sıra ulaşım, tarım ve su güvenliği alanındaki projeleri finanse ederek Endonezya’da sürdürülebilir kalkınmaya aktif olarak katkıda bulunmaktadır.

Ijen santrali aşamalı olarak geliştirilecek ve geliştirmenin ilk aşamasının 2025’te 34 MW üretmesi bekleniyor. 2022’nin sonlarında MCG, Enerji ve Maden Kaynakları Bakanlığı’ndan (MEMR) dört arama kuyusu, iki reenjeksiyon kuyuları ve şantiyede bir makyaj kuyusu. Bu, MCG tarafından 2022’de daha önce sonuçlanan bir arama araştırmasının sonuçlarını takip ediyor.

“Bu proje, Endonezya’nın iklim değişikliği taahhüdüne katkıda bulunmak için bir kilometre taşıdır. PT SMI, bu projedeki desteği için USAID SINAR’a da teşekkür eder,” dedi SMI Başkanı Direktörü Edwin Syahruzad.

Medco Power Başkan Direktörü Eka Satria, “Bu imza, Medco Power’ın 2022’de Riau gazla çalışan 275 MW’lık CCPP ve 26 MWp’lik Sumbawa Solar PV’nin tamamlanmasının ardından Endonezya için temiz ve yenilenebilir enerji geliştirme taahhüdünü gösteriyor” dedi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy