Haberler

PT Medco Energi, Batı Sumatra, Bonjol’da jeotermal araştırması için ilk anketine başladı

Maninjau Gölü krater gölü, Batı Sumatra, Endonezya (kaynak: flickr / Indrani Soemardjan, creative commons)
Cannur Bozkurt 30 Eyl 2019

Batı Sumatra bölgesinde son zamanlarda yapılan bir toplantıda ESDM ve EBTKE temsilcileri, PT Medco Energi'nin Pasaman Regency Bonjol’da 60 MW'lık jeotermal santral çalışması için ilk ankete başladığını bildirdi. Aynı zamanda, PT Supreme Energy'ninkine benzer yerel paydaşlarla sosyal bağlantı da önermekteler.

Yakın tarihli bir yerel toplantıda, Batı Sumatra Eyaletinin Enerji ve Maden Kaynakları Dairesi Başkanı (ESDM) Hery Martinus, Pasaman Regency’deki Bonjol Jeotermal Santrali’nin araştırma çalışmalarının PT Medco Energi Internasional Tbk tarafından yönetileceğini söyledi.

“Bonjol’un 60 MW kapasiteli jeotermal potansiyeli zaten açık artırmaya açıldı ve gelişimci PT Medco ilk ankete başladı” dedi.

Batı Sumatra’daki jeotermal enerjinin büyümesi için gelişimciler, Güney Solok’taki PT Supreme Energy’den tespit edilen problemleri öğrenebilirler. Örneğin, toplum tarafından karşı konulma uygun bir şekilde çözülebilir: karşı konulma, anlayışlarının ve sosyal yaklaşımların doğru olmaması nedeniyle oluşur.

Bu nedenle, PT Medco’nun teknik meselelere başlamadan önce topluma yaklaşmasının daha iyi olacağı belirtilmekte.

Hery Martinus açıklamalarına şöyle devam etti:

“Supreme Energy’nin başarısı, Batı Sumatra’daki diğer yatırımcılara, iyi bir sosyal yaklaşımın nasıl yapıldığına dair güzel bir örnek olabilir. Sosyal yaklaşım, çevredeki topluluğun alışkanlıklarına uygun olmalı ve bu bölgedeki potansiyeli güçlendirerek yapılmalıdır.”

Bonjol’un Pasaman’daki jeotermal yönetimine gelince, partisinin PT Supreme Energy’yi 2008’den bu yana sosyal sorunları nasıl belirledikleri ve bunlara nasıl çözüm ürettiği konusundaki deneyimlerini paylaşmaya davet edeceğini söyledi. Ona göre doğru sosyal yaklaşımla her şey kolaylaşacak ve ayrıca toplumu anlamak da doğru bir şeydir.

Jeotermal projenin çevre dostu ve güvenli bir proje olduğu söyleniyor. “Batı Sumatra’daki olası 18 jeotermal santralinin iyi yönetilmesi durumunda, bu il bir enerji merkezi haline gelebilir” dedi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy