Haberler

PT Pertamina Jeotermal Enerjiden 1.112 MW geliştirme hedefi

Lahendong jeotermal enerji santrali, Endonezya (kaynak: Pertamina Geothermal Energy)
Merve Uytun 27 Mar 2021

Bir jeotermal çalışma alanının daha eklenmesiyle, Endonezya PT Pertamina Jeotermal Enerji, kendisine 1.112 MW jeotermal geliştirme hedefi koyuyor.

PT Pertamina (Persero), bağlı ortaklığı PT Pertamina Geothermal Energy (PGE) aracılığıyla, bildirdiğimiz gibi Jeotermal Enerji Santrali’nin (PLTP) kurulu kapasitesini artırmak için bir jeotermal çalışma alanı (WK) ekledi. Yeni çalışma alanıyla PGE, şu anda toplam 15 jeotermal çalışma alanından sorumlu.

Geliştirme izni PGE’ye verilen yeni jeotermal çalışma alanı Kuzey Sulawesi, Kotamobagu’da bulunuyor. Daha önce PGE, Seulawah – Aceh, Sibayak – North Sumatra, Sarulla – North Sumatra, Hululais – Bengkulu, Lumut Balai – South Sumatra, Ulubelu – Lampung, Mount Salak – West Java, Wayang Windu – West Java’da bulunan 14 çalışma alanında faaliyet göstermiştir.

Şu anda PGE’nin tek başına işlettiği Jeotermal Santrali’nin kurulu gücü 672 MW’tır. Pertamina’nın ana planının ardından, önümüzdeki beş yıl içinde jeotermal gelişme keskin bir şekilde artacak. 2026 yılına kadar 1.112 Megawatt’ı (1.1 Gigawatt) ikiye katlaması hedefleniyor.

PGE’nin faaliyetlerine ek olarak Pertamina, kurulu gücü 1,205 MW olan ortak bir işletme sözleşmesi aracılığıyla ortaklarıyla jeotermal enerjiyi de yönetiyor. Jeotermal gelişimin genel yönetimi ile Pertamina’nın gelecekte temiz enerjinin yerine getirilmesini garanti etmesi bekleniyor.

Pertamina Kurumsal İletişim ve Yatırımcı İlişkileri Kıdemli Başkan Yardımcısı Agus Suprijanto, Pertamina’nın gelecekte ihtiyaç duyulan çevre dostu enerjiyi sağlamak için çabalamaya devam ettiğini açıkladı. 15 jeotermal proje çalışma alanı aracılığıyla Pertamina, yeni ve yenilenebilir enerjinin 2030 yılına kadar % 30’a ulaşacağı bir enerji geçiş programını hayata geçirecek.

“Endonezya’daki jeotermal potansiyel, dünyanın en büyük ikinci jeotermal potansiyeli de dahil olmak üzere çok yüksek, ancak yalnızca yüzde 7’si geliştirildi. Pertamina’nın yol haritasıyla önümüzdeki beş yıl içinde iki katına çıkacak ”dedi.

Kaynak : ThinkGeoEnergy