Haberler

Puna jeotermal santralinde çalışmalar sürüyor

Puna Jeotermal Santrali, Hawaii / ABD (kaynak: Ormat)
Cannur Bozkurt 30 Eyl 2019

Puna Jeotermal Girişimi 2019 yılsonu itibariyle Hawaii'deki Puna jeotermal santralini işletime açmayı umuyor. Santralin ticari faaliyetinin başlaması 2020 yılının başlarını bulması bekleniyor.

Yakın zamanda yöre halkıyla yapılan toplantıda, Hawaii’deki Puna jeotermal santralinin işletmecisi Puna Jeotermal Girişimi temsilcileri, kurtarma çalışmalarını sürdürdüklerini bildirdi. Santral Mayıs 2018’de bölgedeki bir volkanın patlaması sonucu kapatılmıştı.

Patlama sırasında bir trafo merkezi yıkıldı ve birkaç jeotermal kuyusu lavlarla kaplandı. Kesilen yol o zamandan bu yana tamir edilip ulaşıma açıldı. Zarar gören yolun dışında santral şanslıydı ve ciddi bir hasar görmedi.

Santral müdürü Jordan Hara bir toplantıda hala kurtarma yolunda bir miktar çalışma yapılması gerektiğini belirtti.

Üretim kuyularından biri şu anda temizleniyor. Bazı ek kuyuların açılması bile gerekli olabilir. Santral güncel olarak 1.200 ile 2.400 m arasında değişen derinlikte beş enjeksiyon kuyusu ve altı üretim kuyusuna sahip.

PGV’nin ekipmanı çalıştırıp test etmesiyle santralin 2019 yılının sonunda işletmeye alınması planlanıyor. Tam ticari operasyon için yeni bir trafo merkezi gerekli ve bunun tamamlanması 2020 yılını bulması beklenmekte.

Kaynak: ThinkGeoEnergy