Haberler

Quaise Energy, A Serisi finansmandan ek 12 milyon dolar fon sağladı

Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı'nda testin 2. aşaması, Houston (kaynak: Matt Houde)
Merve Uytun 10 Haz 2022

Quaise Energy, terawatt ölçekli Jeotermal enerjinin kilidini açmak için A serisini 52 Milyon dolara genişletiyor.

Jeotermal sondaj teknoloji girişimcisi Quaise Energy, A Serisi finansman turunu 40 milyon ABD Dolarından 52 milyon ABD Dolarına genişlettiğini duyurdu. 12 milyon ABD doları tutarındaki ek finansman turu, Techint Grubunun bir parçası olan Tecpetrol’ün Enerji Geçişi Bölümü bünyesindeki Kurumsal Girişim Sermayesi grubu TechEnergy Ventures tarafından yönetildi.

HostPlus, Prelude Ventures, Safar Partners ve Xplorer Capital de bu finansmana katıldı. Daha önce ilk Seri A turunu bildirmiştik.

Quaise Energy Kurucu Ortağı ve İcra Kurulu Başkanı Carlos Araque, “Yeni sponsorlarımız, Quaise Energy’nin temiz enerji geçişini hızlandırma ve dünyanın herhangi bir yerinden yenilenebilir temel yük gücüne açık erişim potansiyelini tanıyan sofistike yatırımcılardır” dedi. “Ek yatırımı, teknoloji geliştirme yol haritamızı genişletmek ve işimizi daha da ölçeklendiren temel stratejik ortaklıklar oluşturmak için kullanacağız.”

Quaise Energy, 10-20 km arası derinliklere ulaşabilen milimetrik dalga sondaj sistemleri geliştirerek ve kullanarak derin jeotermalin kilidini açmayı planlıyor. Bu derinliklerde jeotermal enerji yoğundur, neredeyse sınırsızdır ve gezegenin her yerinde mevcuttur.

TechEnergy Ventures’ın Baş Yatırım Sorumlusu Alejandro Solé, “UltraDeep Jeotermal’in zorlu net sıfır hedeflerine ulaşma olasılığını önemli ölçüde artırma potansiyeline sahip olduğuna inanıyoruz” dedi. Quaise Energy’nin milimetre dalga teknolojisinin süper sıcak, süper derin sondajın önündeki geleneksel engellerin üstesinden gelmedeki başarısı, her yerde temiz, sürekli ve uygun fiyatlı enerji sağlayacaktır.”

Quaise Energy, gerçek jeolojik ve operasyonel koşullar altında yeni sondaj teknolojisinin yeteneklerini göstermek için sahada kurulabilir makineler üretecek ve ardından on yılın sonuna kadar geleneksel fosil yakıtlı enerji santrallerini temiz jeotermal buharla yeniden güçlendirmeye devam edecek.

Quaise Energy, 2018’de MIT Plazma Bilim ve Füzyon Merkezi’nden çıktı. Şirket, Nabors Industries’den sağlanan fonlar da dahil olmak üzere bugüne kadar 75 milyon ABD doları yatırım sağladı.

Kaynak: ThinkGeoEnergy