Haberler

REPowerEU planının önemli bir unsuru olarak kabul edilen Jeotermal

Avrupa Komisyonu (kaynak: Sébastien Bertrand / flickr, creative commons)
Merve Uytun 7 Haz 2022

REPowerEU planının bir parçası olarak Avrupa Komisyonu, 2030 hedeflerine ulaşabilmek için, jeotermal ısı ve güç teknolojilerinin dağıtım oranını artıracak bir dizi teklif çağrısında bulunuyor.

Mayıs 2022’de Avrupa Komisyonu, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi nedeniyle Avrupa’da enerji piyasasının bozulmasını azaltmak için bir yol haritası olan REPowerEU Planını sundu. Stratejinin bir parçası olarak, REPowerEU Planı, jeotermalin enerji ve ısı üretimi için bir nişten ana akım bir çözüme geçişi için adımlar önerdi.

REPowerEU Planı Bildiri belgesinde, Avrupa Komisyonu jeotermal ısı pompalarının daha yaygın kullanımı için aşağıdaki önlemleri önermektedir:

  • Önümüzdeki 5 yıl içinde 10 milyon ünite hedefi ile mevcut ısı pompası dağıtım oranını iki katına çıkarma hedefi. Bu, gerekli ekipmanın üretiminin hızla artırılması ve gerektiğinde finansmana erişimin kolaylaştırılmasıyla desteklenmelidir.
  • Özellikle yoğun nüfuslu bölgelerde, bireysel ısıtmada fosil yakıtların yerini alacak bölgesel ısıtma sistemlerinin geliştirilmesi ve modernizasyonu.
  • Isı pompalarının eko-tasarımı ve enerji etiketlemesi için mevcut gereksinimlerin gözden geçirilmesi.
  • Isı pompaları da dahil olmak üzere yenilenebilir enerji üretimindeki paydaşların, Beceri Paktı programı ile büyük ölçekli beceri ortaklığı kurmaya teşvik edilmesi.

Ayrıca, AB Güneş Stratejisi, Komisyon tarafından önerilen 2030 hedeflerinin hem güneş ısısı hem de jeotermal tarafından kapsanan enerji talebinde en az üç kat artış çağrısında bulunuyor.

AB Enerji Tasarrufu Bildirisi ayrıca, ısı pompasının benimsenmesini kolaylaştırabilecek yasal değişiklikler önermektedir. Bunlar arasında ısı pompalarına geçişi teşvik eden enerji fiyatlandırması ve 2025 yılına kadar binalarda fosil yakıt bazlı kazanlar için sübvansiyonların aşamalı olarak kaldırılması yer alıyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy