Haberler

Rize İkizdere’de TÜBİTAK ile jeotermal çalışmalar başladı

Rize İkizdere'den görünüm (kaynak: İkizdere Belediyesi web sayfası)
Cannur Bozkurt 20 Tem 2020

Rize'nin İkizdere ilçesinde jeotermal kaynaklardan yararlanmak için, TÜBİTAK Yer ve Deniz Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Abdullah Karaman önderliğinde bilimsel çalışmalara başlandı.

Rize’nin İkizdere ilçesinde Jeotermal kaynaklardan yararlanmak için bilimsel çalışmalara başlandı.

İkizdere Belediye Başkanı Hakan Karagöz başkanlığında gerçekleştiren toplantıda Başkan, jeotermal enerji için arazi çalışmalarına başlandığını duyurdu. Jeotermal kaynaklar konusunda konunun uzmanı TÜBİTAK Yer ve Deniz Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Abdullah Karaman liderliğinde gerçekleştirilecek çalışmalar, mevcut RİDOS tesisleri yukarısında yer alan arazide başladı. 12 km2’lik bir alanda çalışma ruhsatı aldıklarını belirten Başkan, hedeflerinin öncelikli olarak ısıtma olduğunu vurguladı.

Toplantıda konuşan Prof.Dr. Abdullah Karaman ise bölgede termal su kaynaklarının mevcut olduğunu, sondaj aşamasına geçmek için en uygun lokasyonu tespit etmeye çalışacaklarını söyledi.

Karaman sözlerine şöyle devam etti: “İkizdere Vadisi termal su bakımından yeni bir alan değil. Burada asırlardır sıcak su çıktığını biliyoruz ve Ilıca köyünde çok ilkel şartlarda sıcak su şifa olarak kullanılıyordu. Doğayı bozmadan, kirletmeden var olanı yücelterek en güzelini yapmak istiyoruz. Bilimsel olarak ciddi çalışma yapıyoruz.”

Sağlık turizminde de bölgenin öncü olabileceğini belirten Karaman kısa sürede sondaj aşamasına geçmek istediklerini açıkladı.

Kaynak: Çay TV Haber