Haberler

Romanya’da jeotermal enerji üretimine yönelik potansiyel dört saha keşfi

Romanya'daki ana jeotermal rezervuarların konumu (kaynak: EGC 2013 Romanya Ülke Raporu)
Cannur Bozkurt 19 Eki 2020

Jeotermal, Romanya’da şimdiye kadar çoğunlukla ısıtma amacıyla kullanıyordu, Ancak iki özel şirket, ülkede dört farklı bölgedeki petrol sondajlarını inceleyerek, enerji üretimi için kullanılabilecek potansiyel bir kaynak belirledi.

Son yıllarda Romanya’daki jeotermal gelişimin çoğu, EEA hibeleri ve Romanya Çevre Fonu İdaresi tarafından sağlanan fonla gerçekleşti. Ülkenin tek jeotermal enerji üretim birimi, 2012 yılında devreye alınan ve Oradea’da bulunan 50 kW kapasiteli küçük bir ORC ünitesidir.

Kurulu jeotermal ısıtma kapasitesi bölgesel ısıtma tesislerinde yaklaşık 158 MW, tarım için 8 MW ve balneoloji ve diğer yaklaşık 10 MW termal’dir.

Drilling Risk Services Srl. ve Aegis Srl. Şirketleri ile yapılan görüşmelerde, Romanya’da petrol için açılan kuyuların başarıyla değerlendirildiği ve bu kuyuların jeotermal enerji üretimi için yeterli çıktı sağlayabileceğine güvenildiği bildirildi.

Kuyuların derinliği 2.700-5.000 m arasındadır. Su sıcaklığı (kuyu başında) 160 santigrat derece civarındadır. Sıcak su üretken bölgeler, Mesozoyik ve Jura yaşlı, petrol üretken oluşumların etrafına yerleştirilmiştir. Mevcut incelenen bilgiler, yaklaşık 40 litre/saniye akışa sahip bir üretimi öngörmektedir. Ayrıca tahmini ekonomik yaşam süresi 50 yıldan fazladır.

Konuya ilişkin Drilling Risk Services Srl’nin web sitesinde daha fazla ayrıntı yayınlaması bekleniyor. Şirket, bir yandan Romanya’nın jeotermal enerji potansiyelini sermayeye dönüştürmesine yardımcı olabilecek bir danışmanlık ve çözüme dayalı hizmet oluşturmak için çalışırken, bir yandan da ülkenin ilk jeotermal enerji projesini geliştirmek için ortaklar ve yatırımcılar arıyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy