Haberler

Romanya’nın Bükreş Uluslararası Havaalanı kendi kuyularıyla jeotermal ısıtma hedefliyor

Bükreş Uluslararası Havalimanı (Kaynak: CNAB)
Cannur Bozkurt 3 Ağu 2020

Romanya'nın başkenti yakınlarındaki Bükreş Uluslararası Havaalanının işletmecisi olan CNAB, planlanan bir ısıtma tesisi için, havaalanının çevresinde jeotermal kaynağın araştırılmasına yönelik çalışmaya başlıyor.

Romanya’nın Bükreş kentindeki Henri Coanda Bükreş Uluslararası Havalimanı (CNAB), Haziran 2020’nin sonlarında, Ilfov İlçesi’nde jeotermal kaynak araştırmaları için ruhsat aldığını bildirdi. Bükreş Havaalanları Ulusal Şirketi, havaalanı çevresinde bulunan iki derin sondaj kuyusundan üretim ve enjeksiyon sisteminde kullanılabilecek jeotermal akışkan arama programı ile ilgili çalışmalara başladı.

Jeotermal akışkan sondajını devreye alarak, mevcut termik santral, havalimanı teknik alanının ilk aşamasında ısıtılmasını sağlayacak bir jeotermal enerji ısı santrali ile değiştirilecek.

Jeotermal Kaynak Arama Programı kapsamında yapılacak arama çalışmaları: (1) 2 sondajın rehabilitasyon çalışmaları beş ana başlık altında toplandı: (2) re-enjeksiyon boru hattının kuyu arasına monte edilmesi ve hidrodinamik testleri; (3) iki kuyunun günlük izleme ile deneysel çalışması (en az 3 ay); (4) örneklerin toplanması ve jeotermal akışkan analizlerinin yapılması; (5) yeşillendirme ve çevre koruma işleri.

Bedeli 3.765.301 lei (yaklaşık 900.000 $ / 790.000 EUR) olarak öngörülen jeotermal kaynak arama programı, 3 yıl boyunca yürütülecektir.

CNAB jeotermal enerji kullanarak fosil yakıtların yerini, çevrenin korunmasına katkıda bulunan bir enerji kaynağı ile değiştirmeyi hedefliyor.

Bükreş ve Ilfov İlçesinin kuzey kesiminde Otopeni – Bükreş Kuzey jeotermal rezervuarı ile ilişkili 24 kuyu olduğunu hatırlatmak isteriz (1.800 ila 3.200 m arasında bir derinlikte, 300 km2’ye kadar belirlenmiş bir alana ve 2,8 – 3,4 santigrat/100 m arasında bir değere sahip jeotermal gradyan). Bunlardan 18 kuyu işletilebilir durumda ve bunları jeotermal suyun üretimi veya yeniden enjeksiyonu için kullanmak mümkün. Bu sondajlarla elde edilen sıcaklıklar 58-84 derece arasında ve akışlar 22-35 l/s bir debiye sahip. Otopeni çevresinde, ekstrakte edilen jeotermal su 60-65 santigrat dereceye ulaşabilir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy