Haberler

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nden kiralık jeotermal kaynak

Sapanca Gölü havadan görünüm
Cannur Bozkurt 29 Nis 2020

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Sapanca'da keşfi gerçekleştirilen jeotermal kaynağın işletme ruhsatını 26 yıllık süre ile kiraya vereceğini duyurdu. Kaynak göl manzaralı bir bölgede bulunduğundan termal tesis olarak değerlendirilebileceği düşünülüyor.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi (SBB), yaklaşık 4 yıl önce il genelinde jeotermal kaynak arama çalışmalarına başlatmıştı.  2017’nin Şubat ayında ise Sapanca Uzunkum mevkisinde 1.180 metre derinlikte kaynak bulunduğu açıklanmıştı.

Kaynağın değerlendirilmesine yönelik olaraksa, SBB Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ), kaynak alanını içeren işletme ruhsatının kiralanması için ihaleye çıkacağı duyuruldu.  26 yıl süreli olması öngörülen kiralama ihalesi 11 Mayıs’ta ‘kapalı teklif açık artırma usulü’ ile gerçekleştirilecek.

İlk yılın kira bedelinin 200.000 TL olarak belirlendiği kaynak alanı için SBB Başkanı Zeki Toçoğlu ve SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, bölgede termal tesislerin yapılabileceğini söylemişti.  Sapanca Uzunkum’daki bölge aynı zamanda Sapanca Gölü manzarasına sahip.

Kaynak: Sakarya Yenihaber