Haberler

Sanallaşmak – Yaklaşan GEOLAC etkinliği öncesi Matt Perks ile röportaj

CREF 2018 etkinliğinde New energy Events'den Matthew Perks
Cannur Bozkurt 28 Ağu 2020

New Energy Events’den Matthew Perks ile gerçekleştirilen röportaj, etkinlik düzenlemenin zorlukları ve 15-17 Eylül 2020’de yapılacak GEOLAC etkinliği hakkında daha fazla bilgi sunuyor.

COVID-19 salgını hayatlarımızı ve ayrıca profesyonel olarak nasıl etkileşim kurduğumuzu derinden etkiledi. Birçoğumuz için endüstri etkinliklerinde meslektaşlarla buluşmak, iş yapmanın, iş fırsatlarıyla ilgilenmenin ve bölgesel veya küresel olarak kalkınma hakkında fikir alışverişinde bulunmanın kilit bir unsurdu.

Sık sık sektör hakkında konuşurken, muhtemelen doğrudan en çok etkilenenler, etkinlikleri düzenleyen kuruluşlar olmuştur. Bunlardan biri Matthew Perks tarafından yönetilen New Energy Events. Uzun yıllar birlikte çalıştıktan sonra, durumun işini nasıl etkilediğini ve nasıl uyum sağladığını kontrol etmek isteyen ThinkGeoEnergy, Perks ile bir röportaj gerçekleştirdi. Açıklanan Latin Amerika ve Karayipler için Sanal Jeotermal Kongresi (GEOLAC) etkinliği – 15-17 Eylül 2020 ile, işlerin nasıl gittiğini öğrenmenin zamanı gelmişti.

Covid-19 New Energy Events’i nasıl etkiledi?

Tüm etkinliklerimizi sanal olarak yürütmek için çok erken bir karar aldık. Piyasadaki diğerleri gibi, ilk başta web semineri ile sanal konferans arasındaki farkın ne olduğundan tam olarak emin değildik. Ancak sıçramayı yaparak, bir sanal platforma yatırım yaptık ve ardından bir ekip olarak sponsorlarımız, konuşmacılarımız ve katılımcılarımız için sağlam bir etkinlik yürütebilmek adına platformu nasıl optimize edeceğimizi bulmaya çalışan bir ekiple birkaç ay geçirdik. Konseptin kanıtı, geçen ay Porto Riko pazarı için düzenlediğimiz etkinlikte geldi. Bu, bir web semineri gibi bir şey değildi, katılan herkes için çok daha zengin bir deneyimdi.

Nasıl yani?

Doğru yapıldığında, sanal bir konferans, katılımcılar için bir web seminerinden çok daha derin bir etkileşim düzeyi sağlar. Kameranızı açabilir, etkileşim kurabilir, sorular sorabilir, toplantılar ayarlayabilir, tartışmadan tartışmaya geçebilirsiniz. Pek çok bakımdan yüz yüze bir konferansa web seminerinden çok daha yakındır. Ağ kurma bile bizi ters yönde şaşırttı. Beni yanlış anlamayın, elbette el sıkışma ve göz göze temastan çok uzak. Ama sonraki en iyi şey bu.

Yani GEOLAC ile ilerlemeye karar verdiniz?

Ya pazardasın ya da değilsin. Biz varız. Buna göre GEOLAC’ı çalıştırmaktan başka seçeneğimiz yoktu. IDB, Dünya Bankası ve diğer bazı ortaklarımız aynı fikirde olduğundan, sektörün acilen ihtiyaç duyduğu tartışmalar için bölgesel ve uluslararası paydaşları bir araya getirmek için birlikte çalışıyoruz.

Neden acil?

Kendimize karşı dürüst olalım: ilerleme hepimizin umduğundan daha yavaş oldu. Ve 10 yıl önce petrol ile rekabet ediyorken, bugün gaz, güneş, depolama ve rüzgar ile yarışıyor. Tüm bu endüstriler agresif bir şekilde hareket ediyor ve ilerleme kaydediyor. Jeotermal, iddiasını sadece ulusal düzeyde değil, aynı zamanda madencilik sektörü için de iddialı bir şekilde ortaya koymalıdır. Ve sonra doğrudan kullanım için yapılması gereken güçlü bir durum var. Genel bir nokta olarak, sektörün kendi başına daha iyi bir pazarlama işi yapması gerekiyor. Örneğin, doğrudan kullanım ifadesine bakın, bunu kim buldu? Neden temiz, yeşil ısı değil?

Katılımcılar GEOLAC’tan ne bekleyebilir?

Gündem çok sağlam ve bu yüzden açık bir donanımla ayrılacaklar, bununla Latin Amerika ve Karayipler’deki jeotermal projeler ve programlarda ilerleme için güçlü bir anlamı kastediyorum. Ayrıca paydaşlarımız, yüz yüze bir etkinlikte olduğu gibi, etkili bir şekilde sorgulayabilecekler. Dalış yapmak ve kameralarını açmak isteyen katılımcılarımız için gerçek ağ fırsatları da var. Bunu son etkinliğimizde eylem halinde gördük ve işe yarıyor.

Katılımcılar GEOLAC’tan en iyi şekilde nasıl yararlanabilir?

İçine dalın, kenarda oturmayın. Bunun herkes için nasıl işe yarayacağını bulmak için aylar harcadık. Platform çalışıyor. Ve katılımcılarımız etkinlikle ne kadar çok etkileşim kurarsa, etkinlikten o kadar karlı çıkacaklar.

Sektör konferansları için geleceğin neler getireceğini düşünüyorsunuz?

Sanırım uzun bir süre sanal olmayı beklememiz gerekiyor. Ama hepimiz bunu çözüyoruz, hem organizatörler hem de katılımcılar olarak bu konuda iyiye gidiyoruz ve hiç şüphe yok ki Covid sonrası olaylar hakkında düşünme şeklimizi etkileyecektir. Şahsen, yıllık bazda karma bir yüz yüze, karma ve sanal etkinlikler portföyü yürütmemizi istiyorum. Unutmayalım, bir endüstri olarak hepimiz karbonsuzlaştırmak için üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz. Sanal konferanslar sadece etkili değil, çok çok daha temiz.

ThinkGeoEnergy, GEOLAC etkinliğinin ortağı olmaktan gurur duymaktadır. Matt’e zaman ayırdığı için teşekkür ediyor ve 15-17 Eylül 2020 sanal GEOLAC için kendisi ve ekibine en iyi dileklerimizi sunuyoruz.

Heyecan verici program ve konuşmacılar hakkında daha fazla bilgi edinmek için konferans web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy