Haberler

Saraybosna, bölgesel ısıtma için seçenek olarak jeotermal enerjiyi keşfediyor

Saraybosna, Bosna Hersek (kaynak: flickr / davidcjones, creative commons)
Cannur Bozkurt 18 Tem 2020

Bosna-Hersek'in başkenti olan Toplane Saraybosna, bölgesel ısıtma sistemleri için kaynak olarak jeotermal enerjiyi değerlendirecek.

BHI Çevre Koruma Fonu ile işbirliği içinde, Bosna Hersek’in (BH) başkenti olan Toplane Saraybosna’da yer alan ısıtma merkezi, Ilidza bölgesinde ısıtma ihtiyacına yönelik termal suların araştırılması üzerine çalışmalarını paylaştı.

3 Temmuz 2020’de Toplane Saraybosna, BH Federasyonu Çevre Koruma Fonu ile “Toplana Sarajevo bölgesinde bölgesel ısıtma için termal suların hidrojeolojik araştırma projesi” kapsamında fon tahsisi üzerine bir anlaşma imzaladı. Nihai hedef, yenilenebilir enerji kaynakları ile Toplana Saraybosna’da bölgesel ısıtma kullanımı olarak duyuruldu.

Isıtma tesislerine tahsis edilecek 35 bin KM (yaklaşık 180.000 EUR) tutarındaki fon, proje belgelerinin hazırlanmasını içermektedir.

Bu projenin ilk aşamasındaki hidrojeolojik testler, tatmin edici sıcaklıkta jeotermal su bulma açısından umut vaat ederse, ısıtma tesislerinin imtiyaz sahibi olacağı ve bölgesel ısıtma sisteminde jeotermal akışkanın kullanılacağı bir jeotermal kuyu sondajı ile çalışmalar devam edecektir.

Bu projenin uygulanmasıyla Mala Aleja, Mlada Bosna ve Tomo Meza’nın kazan dairelerini kapsayan Ilidza yerleşimlerinin ısıtılması planlanmaktadır.

Bu projenin gerçekleştirilmesi, ısı üretim sürecinde doğal gaz ve diğer alternatif enerji kaynaklarının kullanımını dışlayan, hava kalitesine katkı üzerinde paha biçilemez olumlu etkiye sahip tamamen yeni bir ısıtma yöntemini ortaya koymaktadır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy