Haberler

Schlumberger ve ortağı TEP, jeotermal geliştirme şirketi kuruyor

Sahada sondaj kulesi, Nevis / Karayipler (kaynak: Clean Power Nevis)
Cannur Bozkurt 31 Ağu 2020

Schlumberger ve Thermal Energy Partners'ın ortak girişimi olarak kurulan jeotermal proje geliştirme şirketi STEP Energy, başlangıç olarak Karayipler'deki 10 MW Nevis jeotermal projesini hedefliyor.

Schlumberger ve Thermal Energy Partners (TEP), jeotermal proje geliştirme şirketi olan STEP Energy’yi oluşturmak için bir anlaşma imzaladıklarını açıkladı. STEP Energy, verimli ve karlı jeotermal enerji üretim projeleri geliştirmek için ortaklarının uzmanlığından yararlanacak ve güvenilir, temiz enerji tedarikini destekleme fırsatı sunacak.

Schlumberger New Energy başkan yardımcısı Ashok Belani, “Bir Schlumberger şirketi olan GeothermEx aracılığıyla, jeotermal kaynak değerlendirmesi ve proje tasarım uygulaması konusunda kapsamlı bilgi edindik. Jeotermal, yeraltı ve sondaj uzmanlığımızı TEP’in proje geliştirme ve risk azaltma deneyimiyle birleştirerek, küresel ölçekte risksiz ve modern jeotermal projeler geliştireceğiz” dedi.

TEP CEO’su Bruce Cutright, ortaklıktan duydukları memnuniyeti belirterek şöyle konuştu: “STEP Energy, 100 MW jeotermal kapasite olan ilk kilometre taşımıza hızla ulaşmaya odaklanacak. Sondaj, rezervuar tanımlama ve değerlendirme ve proje yürütmedeki birleşik deneyim ve uzmanlık, yeni şirketin başarısı için eşsiz bir fırsat sağlıyor.”

TEP başkanı Dan Pfeffer ise “STEP Energy, jeotermal enerji projelerinin risklerini ortadan kaldırmak ve optimize etmek, maliyetleri düşürmek ve programları sıkıştırmak için eşsiz bir fırsat yaratacak. Bu, küresel olarak jeotermal enerji üretiminin tüm potansiyelini ortaya çıkaracaktır” dedi.

STEP Energy, sistem mühendisliği, modelleme, veri analizi ve makine öğrenimi yetenekleriyle birlikte iş ortaklarının proje yürütme, sondaj, yer altı değerlendirme ve dijital teknoloji entegrasyon uzmanlığından yararlanacak. STEP Energy, jeotermal endüstrisinin büyümesi için yeni yollar yaratırken, aynı zamanda çeşitli finans kurumlarından yatırım çekecek.

Yeni şirketin ilk projesi, kendi güç kaynağı için %100 sıfır emisyonlu yenilenebilir enerjiye geçişini sağlayacak olan Karayip adası Nevis’teki 10 MW Nevis Jeotermal Enerji Projesi. STEP Energy, Doğu Karayipler ile Kuzey ve Güney Amerika’da üretimi genişletmek için ek fırsatlara sahip.

Schlumberger New Energy Hakkında

Schlumberger, petrol ve gaz endüstrisi için rezervuar karakterizasyonu, sondaj, üretim ve işleme konularında dünyanın önde gelen teknoloji sağlayıcısıdır. Schlumberger New Energy, düşük karbonlu ve karbonsuz enerji teknolojilerine odaklanarak Schlumberger’in entelektüel ve ticari sermayesini gelişmekte olan pazarlarda kullanarak yeni büyüme yollarını araştırmaktadır. Faaliyetleri arasında yeni enerji teknolojisi geliştirme girişimlerine yapılan yatırımlar, Schlumberger’in yer altı karakterizasyonu ve sondaj konusundaki uzmanlığından yararlanan yeni alanlar ve iş fırsatlarını keşfetmek için yeni enerji dağıtımları yer almaktadır.

Thermal Energy Partners Hakkında

TEP, yenilenebilir jeotermal kaynaklardan minimum riskle elektrik enerjisi üretme fırsatından yararlanmak için kurulmuştur. Proje riskini azaltmak veya sınırlandırmak için geniş veritabanlarından ve veritabanı analizinde yapılan ilerlemelerden yararlanmaktadır. Buna ek olarak, şirket, kaya gazı devrimini jeotermal enerjinin gelişimine getiren sondaj teknolojisindeki devrim niteliğindeki dönüşümlerin uygulanmasına öncülük ediyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy