Haberler

Seequent: Çeşitliliğin Gücü ve Jeotermalde Kadınlar (WING)

Cannur Bozkurt 18 Ara 2018

NZ yazılım şirketi Seequent, paylaştığı blog yazısında, çeşitliliğin şirket finansal performansıyla ilişkisinin ötesinde ne kadar önemli olduğuna dair görüşünü paylaşmakta ve diğer ticari faydaları vurgulamaktadır. Jeotermalde Kadınların (WING) desteğiyle hayat bulan “Çeşitlilik Bursu” ile, Seequent, jeotermal sektöründeki kadınların ve çeşitliliğin yaygınlaşmasında büyük rol oynamaktadır.

Yeni Zelanda’lı ve dünyada yaygın olarak kullanılan Leapfrog 3D modelleme yazılımının üreticisi olan Seequent, yakın zamanda, çeşitlilik, güç ve Jeotermalde Kadınlar (WING) hakkında bir blog yazısı yayınladı. Yazıyı burada sizlerle paylaşıyoruz:

Son yıllarda çeşitlilik için iş durumu büyümüştür. Artık, yüksek çeşitlilik ile şirket finansal performansı arasında güçlü bir bağlantı olduğu iyi biliniyor. Ama başka ticari faydalar da var.

2011 yılında, jeotermal enerji santrallerine sahip bir İzlandalı kamu hizmeti kuruluşu olan Reykjavik Energy (OR), geleceğe yatırım yapmaya karar verdi. “Cinsiyetleri üst yönetimde dengelemeye ve şirket içindeki toplumsal cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldırmaya” söz verdiler. Beş yıl sonra, yönetimde %51 kadın ve cinsiyetler arasında kayda değer bir ödeme açığı yoktu. Ne keşfettiler? Çalışanlarının iş tatmini artık endüstri standardından daha yüksekti.

OR’in Araştırma ve Geliştirme Genel Müdürü Hildigunnur Thorsteinsson,  bu bulguları Kasım 2018’de 40. Yeni Zelanda Jeotermal Atölyesi’nde sundu.

“Dünya büyük zorluklarla karşı karşıya, enerji sektörü de bunun içerisinde” dedi. “Bu zorlukları çözmek için farklı bir işgücüne ihtiyacımız var çünkü farklı gruplar daha iyi kararlar alıyor, daha iyi iş ahlakı geliştiriyor ve daha eğlenceli bir ortam yaratıyor.”

Ormancılık eğitimi almış, on yıl önce dikkatini jeotermal enerjiye çevirmiş olan Andrea (Andy) Blair de geçen ayki atölye çalışmasında bir konuşmacıydı ve benzer duygulara sahipti. Bugün Yeni Zelanda endüstrisinde önemli bir birey olan Blair halen Upflow Ltd.’de Yönetici, Uluslararası Jeotermal Derneği Direktörü, Bağlantılar Körfezinde Enerji Başkanı ve Enterprise Great Lake Taupo’nun Yönetim Kurulu Üyesidir.

Andy Blair, Jeotermalde Kadınlar (WING) Global Kurul Başkanı

Andy aynı zamanda jeotermal endüstrisinde kadınların eğitim, mesleki gelişim ve ilerlemesini teşvik etmeye odaklanmış, kar amacı gütmeyen, gönüllü bir kuruluş olan Jeotermalde Kadınlar (WING) Küresel Başkan’dır.

Andy, “2013’ten beri WING kurul başkanı oldum” dedi. “Jeotermal Kaynaklar Konseyi Yıllık Toplantısı sırasında Las Vegas’ta başladı. Davis, California Üniversitesi’nden bu organizasyonu başlatmak isteyen iki kişi vardı: “WING” ve yaklaşık 80 kadın toplantıya çıktı. Muhteşemdi.”

“Global Kürsüde yer almak isteyip istediğimi sordular ve bilirsin, başka bir projeye ihtiyacım olduğundan değil, ama tamam dedim. Bu çalışmanın önemli olduğunu biliyordum ve ahlaki bir yükümlülük hissettim” dedi. “Ama size şunu söylemek istiyorum ki, bugüne kadar kariyerimde yaptığım en tatmin edici şeydi. Bütün dünyayı değiştiremiyorum ama çalıştığım dünyayı değiştirebilirim. ”

Andy’nin motivasyonu kısmen erkek egemen endüstrilerde çalışan deneyimlerinden kaynaklanıyor ve 3 yaşındaki yeğeni için farklı olmasını istiyordu. Ama aynı zamanda jeotermal endüstrisinin içten güçlenmeye yönelik arzusuyla da harekete geçti.

“Çeşitlilik güçtür” dedi. “Farklılığımızla, birbirimizden öğreniyoruz. Işıkları gizlediğimiz mücevherleri aydınlatırsak daha güçlü, daha başarılı bir endüstri olabiliriz. ”

Global Başkan olarak Andy, İzlanda’nın Reykjavik kentindeki 2020 Dünya Jeotermal Kongresi’nde sonuçlanacak WING için stratejik bir eylem planı olan “İzlanda 2020’ye Yol Haritası”nı yapmada WING Global Ekibi ile çalıştı. Hedefler arasında dünya çapında 1.500 WING üyesi, %50 erkek üyeliği (WINGmen denir) ve her jeotermal ülkede bir WING grubu oluşturmak vardı.

2020 hedeflerinin ötesine geçen oluşum, şu anda 48 ülkede ve 1.300’den fazla üyesiyle temsil ediliyor, bu da onları dünyanın en büyük jeotermal derneği yapıyor.

Bu üyelerin % 22’si WINGmen. Andy, erkeklerin jeotermal sektörünün % 84’ünü oluşturduğu ve liderlik pozisyonlarını koruduğu için WINGmen’in anlamlı bir oranına sahip olmanın önemli olduğuna inanıyor. Onların desteği olmadan, beklenmedik bir değişim meydana gelmeyecektir.

Jeotermal Enerji İş Yöneticimiz Jeremy O’Brien, bir WINGmen. WING’in ilk Küresel Görünürlük Ortağı olma ve WING / Seequent Visibility Scholarship’i oluşturma girişimi için inisiyatife öncülük etti. Burs, her yıl bir küresel jeotermal konferansa katılarak bir araştırma projesi sunan WING üyesine veriliyor.

“Düşüncelerden bahsetmek için Andy ile görüştüğümde, akılda tuttuğumuz temel görüş bir WING üyesine gitme ve ilerleme yeteneğine destek vermekti” diyor Jeremy. “Burs, yalnızca o kişinin görünürlüğünü değil, aynı zamanda WING’in jeotermal endüstrisinde görünürlüğünü de arttırıyor. Bu yıl jeotermal arama yöntemleri üzerine yaptığı araştırmalardan dolayı Rocelle Mendoza’ya burs vermekten gurur duyuyoruz ”dedi.

Jeremy O’Brien (Seequent) ve Rocelle Mendoza (EDC); Hobbiton – Yeni Zelanda

“Rocelle araştırmasını paylaşmak için 19 Kasım’da Yeni Zelanda ofisimize geldi. Ayrıca, şu anda çalıştığı Filipinler’deki Energy Development Corporation’da ilk kadın jeofizikçi olarak hikayesini paylaştı. Sunumu ilham verici idi – WING’in ve üyelerinin en iyi yaptığı şeylerden biri gibi görünüyor: ilham ve güçlendirme. Jeremy de aynı fikirde.”

“Kadınlar için engelleri yıktıkça WING ağının bir parçası olmak inanılmaz bir şeydi” dedi. “İşyerinde kadınları desteklemek için oluşturdukları araçlar ve inisiyatifler, aynı zamanda erkekleri, çalıştayları veya annelik ve babalık modellerinde yaptıkları işi destekliyor. Farklı düşünmeyi ve yeni bakış açılarını anlamayı öğrendim. ”

WING’in bir projesine WINGman Özel Görev Takımı adı verildi.

Andy, “Bir yıl boyunca, teknik ve saha yönetim gruplarından yaklaşık 12 kişilik bir grupla bir araya geldik” dedi. “Ayda bir kez, bilinçsiz önyargı gibi şeyler ve kendileri için önyargıları nasıl değiştireceğimiz hakkında konuştuk; Süreçlerde önyargının nasıl görüleceği, kadınları nasıl etkilediğini. Gerçekten ilginç konuşmalar yaptık. Ama biz onlara da araçlar verdik. Örneğin, teknik toplantılarınıza kadınlarla nasıl katılabilirsiniz. Bir kadının konuşmasının kesildiğini röeüesen, atla ve durdur gibi. ”

Ve WING’in öğrettiği şeyin – kişisel inançları ve etrafındaki bağlamı sorgulamak – sadece kadınlar için faydaları yoktur.

Andy, “Bu araçlar ilginç bir şekilde, diğer farklı gruplara da yardımcı oluyor” dedi. “İntikam gibi, içe dönüklerden nasıl bilgi edinirsiniz ve içe dönüklerinizin önyargıları nelerdir? İnsanların içinde gizli bir liderlik altınları var, bir endüstri olarak kazmaya çalışmalıyız. Bunun yerine, bir liderin olması gerektiğini düşündüğümüz şeylere uymaya çalışıyorlar. Neden düşüncemize alan vermiyoruz? ”

WING, tartışmalı olarak elimizdeki en güçlü aracı sunmakta – halkımızın uzmanlığından yararlanabilme yeteneği. Her insanın dünyaya dair kendine özgü bakış açıları ve karşılaştığımız zorluklar vardır. Bu farklılıkları bir araya getirdiğimizde daha iyi çözümler üretiyoruz.

“Benim için, bu ön tarafta kadınlarla ilgili değil,” dedi Andy. “Uzun bir süre sürecek güçlü bir topluluğa ve güçlü bir sektöre sahip olmak. Çünkü gezegenimiz için gerçekten önemli. ”

Seequent olarak, tüm sektördeki olumlu değişimlere ilham veren bir kuruluşu desteklemekten gurur duyuyoruz. 2020’nin ne getireceğini ve Andy Blair, Hildigunnur Thorsteinsson ve Rocelle Mendoza gibi WING kadınlarının kariyerlerini takip etmeyi sabırsızlıkla bekleyemeyiz – bunlar jeotermal için yeni bir gelecek inşa etmek için yorulmadan çalışıyorlar.

Kaynak: ThinkGeoEnergy