Haberler

Seralarda koronavirüse yönelik tedbirler en üst düzeye çıkartıldı

Van Çaldıran jeotermal domates serası (kaynak: Çaldıran Jeotermal A.Ş. Seracılık)
Cannur Bozkurt 8 Nis 2020

Van'ın Çaldıran ilçesinde, 4 yıldır ürün veren ve jeotermal enerji ile ısıtılan domates serasında koronavirüs önlemleri kapsamında tedbirler üst seviyeye çıkarıldı.

Van’ın Çaldıran ilçesinde jeotermal ile ısıtılan domates serasında covid-19’a yönelik önlemler üst seviyeye çıkarıldı. Personele, seraya girişte termal sisleme yöntemiyle dezenfeksiyon ile günlük ateş ölçümü yapılırken, seraya ziyaretçi kabul edilmiyor.

Türkiye’nin en soğuk yerleşim yerlerinden biri olan Çaldıran’a bağlı Ayrancılar bölgesinde, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın desteğiyle 34 bin metrekare alana kurulan jeotermal seralarda, dondurucu soğuklara rağmen domates üretildiği haberini geçtiğimiz yıllarda sizlerle paylaşmıştık.

Covid-19 nedeni ile bir çok işletmenin kapandığı ya da hizmet günlerini sınırladığı bu günlerde, seralar, üretime ara verilemeyen yerler arasında bulunuyor. Ancak seralarda üretim koronavirüse karşı üst seviyeye çıkarılan önlemlerle devam ediyor.

Çalışanlar, sabah işe geldiklerinde ‘termal sisleme’ yöntemiyle dezenfeksiyondan geçiriliyor. Daha sonra maske ve eldivenleri yenilenen çalışanlar, ateşleri ölçüldükten sonra seraya alınıyor.

Van Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Birimi Proje Koordinatörü Yusuf Taşkın’ın Demirören Haber Ajansı (DHA)’ya yaptığı açıklamaya göre, serada uyarıcı afiş ve pankartların asılarak, sera günlük olarak sabah ve akşam dezenfekte ediliyor. Ayrıca el temasının bulunduğu yerlerde silme işlemi gerçekleştiriliyor.

Erkek personelin serada konakladığını, şehir ile iletişimlerinin kesildiğini belirten Taşkın, kadın personelin ise servislerle ulaşımlarının sağlandığı bilgisini paylaştı.

Bu dönemde gıda üretiminin daha da stratejik bir alan haline geldiğini belirten Taşkın açıklamalarına şöyle devam etti:

“Evine kapanan insanların gıda ihtiyaçlarının karşılanması gerekiyor. Burada güvenle üretim yapılıyor. Personel sağlığı da dikkat edilerek işlemler yapılıyor. Bitki sağlığı açısından da virüsün dışında diğer etmenlere karşı tedbirler devam ediyor. Burada Mayıs ayının sonuna kadar bu şekilde devam edecek ve Mayıs sonunda hasat başlayacak. Bu tip üretim yerleri değerlidir. Bu dönemde önemi daha çok ön plana çıkıyor. Üreticinin tarlalarda, seralarda olması lazım. Ama bunun dışında da işi olmayanların evlerinde olması gerekiyor”.

Kaynak: DHA