Haberler

Seydişehir Belediyesi, jeotermal kuyulardan çıkan CO2 gazını değerlendiriyor

Seydişehir Belediyesi Termal Tesisi (kaynak: Seydişehir Belediyesi internet sitesi)
Cannur Bozkurt 17 Nis 2020

Seydişehir Belediyesi jeotermal kuyulardan üretilen ve seperatörü yardımı ile ayrıştırılaracak olan karbondioksit gazını Oknal Sınai ve Tıbbi Gazlar A.Ş. şirketine satarak kazanç elde edecek.

Konya’ya bağlı olan Seydişehir Belediyesi, jeotermal kuyulardan üretilen ve seperatörü yardımı ile ayrıştırılaracak olan karbondioksit gazını Oknal Sınai ve Tıbbi Gazlar A.Ş. şirketine satarak kazanç elde etmeyi planlıyor.

Belediye Başkanı Mehmet Tutal’ın, Seydişehir’in Sesi aracılığı ile paylaşılan açıklamasında, Oknal Sınai ve Tıbbı Gazlar Şirketi yetkilileri ile görüştükleri ve şirketin Organize Sanayi Bölgesinden arsa tahsisi yapıldığı belirtildi.

Belediye Başkanı Mehmet Tutal’ın açıklamasında şunlar yer aldı: “Belediyemize ait termal su kuyularımızda ölçümler yapıldı. Özellikle son açtığımız kuyumuzun Jeotermal kökenli, karbondioksit değerleri çok yüksek geldi. Seydişehir’de bulunan termal bölgemiz gaz basıncı fazla olan bölgelerimizden bir tanesi. Suyun mineral değerinin ve gazının yüksek olması iyileştirme özelliğini sağlıyor.”

Değerinin yüksek olduğu belirlenen gazın sanayi, gazlı içecekler ve tıbbi alanda kullanıldığını hatırlatan Başkan Tutal, sözlerine şöyle devam etti: “Oknal Sanayi yetkililerimizin bizden bu konuda bir talepleri oldu. Bizde değerlendirdik. Yaptığımız antlaşma neticesinde organize sanayi bölgemizden 3 bin m² kapalı alan, 5 bin m² açık alanı olan bir yer tahsisi yapıldı, bu alanda gaz depolama ve ayrıştırma tesisi kuracaklar. Bu kurulan tesisimizde yaklaşık 60 -100 kişi arasında istihdam sağlanacak.”

Başkan Tutal, yüzeysel hatlarla belediye kuyularından alınacak gazların, Oknal Sanayi’nin kendi depolama alanlarında ayrıştırılarak tanklara basılıp kullanıma hazır hale getireceğini belirtti. Tutal, sözlerini “Biz kendi termal kuyularımızdan çıkan Jeotermal suları kullanıyor, seperatör yardımı ile ayrıştırdığımız gazı satarak kazanç elde edeceğiz, ayrıca kurulacak tesis ile istihdama katkı sağlayacağız. Hayırlı uğurlu olsun” şeklinde tamamladı.

Kaynak: Seydişehir’in Sesi