Haberler

Shell, Eavor’un, yeni yalnızca sıcaklık iletimine dayalı jeotermal tanıtım projesine katıldı

Cannur Bozkurt 17 Mar 2019

Shell Uluslararası Arama ve Üretim, Yeni Enerjiler Araştırma ve Teknoloji programı aracılığıyla, Eavor Technologies Inc. tarafından çarpıcı, yeni, kapalı döngülü, yalnızca sıcaklık iletimine dayalı, yalnızca jeotermal enerjinin değerlendirilmesine yönelik çözüm olan (“Eavor-Loop ™”) deneme amaçlı bir tanıtım projesine katıldı.

Eavor Technologies Inc., Shell International Exploration and Production’ın Yeni Enerjiler Araştırma ve Teknoloji programı aracılığıyla, Eavor’un çarpıcı yeni kapalı devre yalnızca sıcaklık iletimine dayalı jeotermal enerji çözümünün (“Eavor-Loop ™”) saha araştırmasına katılmak üzere bir anlaşma imzaladığını duyurdu. Anlaşmanın bir parçası olarak, Shell, Eavor’un tanıtım projesinin (“Eavor-Lite ™”) sondaj, tamamlama ve tesis inşaatı tasarımına ve ayrıca ticari bir uygulamasına ilişkin teknik uzmanlık sağlayacaktır.

Eavor-Lite ™ Tanıtım İmkanı

On milyon dolarlık (10 milyon dolarlık CAD) tanıtım projesi, Eavor-Lite, Eavor’un kendine özgü ve tescilli tasarım öğelerini sergilemek için tasarlandı. Alberta, Rocky Mountain House yakınında bulunan site, Eavor’un devam etmekte olan Ar-Ge programı kapsamında geliştirilen ileri işletme akışkanları için devam eden bir test tesisi olarak da kullanılacak. Sondaj, 2013 yılının üçüncü çeyreğinde Eavor-Lite ™ ‘da başlayacak.

Eavor-Loop ™ Tam Ölçekli Ticari Tesis

Tanıtım tesisinin başarıyla tamamlanmasının ardından, ticari bir Eavor-Loop ™ kurulumuna yönelik çalışmalar başlayacaktır. Eavor, dünyanın dört bir yanından bu tür ticari güç, ısı ve kombine ısı + güç fırsatlarının büyüyen bir boru hattına sahip olsa da, ilk ticari Eavor-Loop projesinin Hollanda’da sadece 65 milyon avroluk bir ısı projesi olması bekleniyor.

Neden Eavor ile çalışıyoruz?

Shell New Energies Araştırma ve Teknoloji ekibinin jeotermal odak lideri Malcolm Ross, Eavor’un ve projesinin önemini açıkladı: “Jeotermal enerjide bir sonraki atılımı araştırırken, Shell’de jeotermal enerjiyi neyin geri tuttuğunu gösteren ilk on listeye ulaştık. Eavor-Loop ™’un benzersiz iletken, sadece kapalı devre tasarımının bu kaygıların çoğuna hitap etme potansiyeline sahip olduğunu kabul ettik. Bu yüzden Eavor ve onların Eavor-Lite ™ tanıtım projesini destekliyoruz. ”

Neden Shell ile çalışıyoruz?

Eavor Başkanı ve CEO’su John Redfern, “Malcolm’un Shell’in Yeni Enerjiler Araştırma ve Teknoloji ekibindeki meslektaşları ile çalışmak son derece yardımcı oldu” dedi. “Shell’in geleneksel jeotermal paradigmaların ötesine bakma ve bu tamamen yeni ölçeklenebilir jeotermal enerjinin potansiyelini görme yeteneğini takdir ediyoruz. Eavor, bu teknolojiyi küresel ölçekte kullanmak için Shell gibi ilerici şirketler aramaya ve çalışmaya devam ediyor. Amacımız, on yılda 10 milyon evin enerji eşdeğerini Eavor-Loop ™ çözümüne dönüştürmektir. ”

Eavor Technologies Inc. Hakkında

Eavor’un çözümü (Eavor-Loop ™), dünyanın ilk gerçekten ölçeklendirilebilir yeşil temel yük enerji üretim biçimi olacak şekilde tasarlanmıştır. Geleneksel jeotermal ile ilgili sorunların çoğunu ortadan kaldıran veya azaltan çarpıcı bir teknolojidir. Tamamen kapalı devre bir sistem olarak, kırılma, sera gazı emisyonları (bazı jeotermal projelerin aksine), deprem riski, su kullanımı, akışkan veya katı madde oluşumu ve akifer kirlenmesi yoktur. Eavor’ın sistemi, geleneksel bir radyatörün devasa bir yeraltı versiyonuna benzeyen, kapalı bir döngüde çevreden izole edilmiş iyi huylu bir çalışma akışkanı sirküle eder. Jeolojik olarak yaygın sıcak kayalardan, yalnızca Dünya’nın doğal jeotermal gradyanından ısı toplar. Diğer yeşil güç çözümlerinin (örneğin rüzgar ve güneş) aksine, Eavor-Loop ™ aralıklı değil, bunun yerine çok ihtiyaç duyulan güvenilir temel yük enerji üretiyor. Geleneksel jeotermalin aksine, yüksek geçirgen akiferlerle birlikte volkanik sıcaklıklara bağlı değildir. Eavor ™ jeotermali gerçekten ölçeklendirilebilir hale getirir ve temel keşif maliyet ve risk kaynaklarını ortadan kaldırır.

 

Kaynak: ThinkGeoEnergy