Haberler

Shell ve D4, Hollanda’da yeni bir jeotermal lisans aldı

Hollanda (kaynak: Flickr/veitliveit, Creative Commons)
Merve Uytun 30 Ağu 2021

Shell ve D4, Hollanda'daki Rheinland bölgesini ısıtmak için en az 200 MW termal enerji geliştirmeyi hedefliyor.

Shell ve D4, Ekonomik İşler ve İklim Bakanlığı (EZK) tarafından Hollanda’nın Rheinland bölgesinde jeotermal enerji araştırma ve geliştirme lisansı aldı. Lisans, Hollanda Rjinland bölgesindeki belediyeleri ve Kuzey Hollanda’daki Haarlammermeer’i kapsar. İzin altı yıl geçerlidir.

Lisans alanında potansiyel olarak 200 MW’tan fazla termal enerji geliştirilebilir. Bu, Holland Rjinland ve Greenport Aalsmeer’deki ısıtma talebinin çoğunluğunu karşılamaya yeterli olacaktır. Lisans başvurusu, verilmeden önce TNO, Madenlerin Devlet Denetimi (ODM), Mjinraad, su kurulu, belediyeler ve içme suyu şirketleri dahil olmak üzere çeşitli uzmanlar tarafından gözden geçirildi.

Shell, Hollanda’da jeotermal geliştirmede oldukça aktiftir. Bu yılın başlarında, (Shell’in üyesi olduğu) Warmte van Leeuwarden konsorsiyumunun Leeuwarden’de bir jeotermal projenin sondajı için bir sözleşme imzaladığını bildirmiştik. Şirket ayrıca, bildirdiğimiz gibi, De Lier bölgesinde bahçecilikte jeotermal kullanımının yaygınlaştırılmasına da dahil oldu.

Enerji geçişine doğru

Proje beklendiği gibi ilerlerse bölgenin ısınmada doğalgazdan uzaklaşma hedefine büyük katkı sağlayacaktır. Holland Rjinland’da enerji talebinin neredeyse yarısı ısı için kullanılıyor. %85’i ev ve işyerlerinin ısıtılması için, diğer %15’i ise musluk suyunun ısıtılması için ayrılmıştır.

Duinen Bollenstreek bölgesindeki belediyeler, farklı tedarikçileri, kullanıcıları ve kaynakları birbirine bağlayan bir açık ısı altyapısı olan Warmterotonde Rjinland’ı yaratmanın fizibilitesini de araştırıyor. Bu ısı şebekesi, düşük maliyetlerle optimum kullanım sağlarken yerel ısı kaynaklarından sağlanabilmektedir. Greenport Aalsmeer’de bahçecilik için sürdürülebilir ısıtmanın kullanımı da ısı ağı aracılığıyla araştırılıyor.

Arama ve geliştirme planları

Lisans verildiğine göre, Shell ve D4, geliştirmenin nerede kurulacağını belirlemek için bir fizibilite çalışması başlatmaya hazırlanıyor. Şirketler, bir altyapı uzmanı olan Firan’ın yanı sıra çeşitli ilgili belediyelerle birlikte çalışacak. Yeraltı haritalamasının ilk arama adımlarından biri olması bekleniyor ve güvenlik ve çevre gibi konuları dikkate alacaktır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy