Haberler

Sıfır karbonlu lityum/jeotermal şirketi Vulcan Energy, projeleri için 92 milyon USD topladı

Planlanan jeotermal-lityum üretim tesisinin çizimleri (kaynak: Vulcan Energy Resources)
Cannur Bozkurt 11 Şub 2021

Avustralya'da listelenen Vulcan Energy Resources, Almanya Yukarı Ren Vadisi'ndeki lityum / jeotermal projelerinin geliştirilmesini desteklemek için gelirle birlikte yaklaşık 120 milyon AU $ tutarında finansman taahhüdü verdi.

Avustralya borsasında listelenen Vulcan Energy Resources (VUL), Sıfır Karbon Lityum Projesi için 120 milyon AU $ (yaklaşık 92 milyon USD) bütçe taahhüdü açıkladı. Yerleştirme tarafından sağlanan fon, Vulcan’ın Almanya’nın Yukarı Ren Vadisi’ndeki sıfır karbonlu lityum projesine yaptığı yatırımları finanse edecek.

Şirket, 2022’nin ortasına kadar bir fizibilite çalışması yürütmeyi, keşif verilerini almayı ve gerekli izin sürecini, sondaj sahası edinimini ve ek proje geliştirme çalışmalarını başlatmayı planlıyor.

Güvence altına alınan taahhütler, gelişmiş, profesyonel ve kurumsal yatırımcılardan gelmekte ve Gina Rinehart’ın Hancock Prospecting tarafından sağlanan temel yatırımla uluslararası ve yerel ESG odaklı kurumlar tarafından güçlü bir şekilde desteklenmektedir.

BNP Enerji Geçiş Fonu tarafından da önemli yatırımlar sağlandı. Goldman Sachs ve Canaccord Genuity ortak lider yöneticiler olarak hareket etti.

Genel Müdür Dr. Francis Wedin, konuya iişkin; “Yerli ve yabancı ESG odaklı kurumsal yatırımcılardan yerleştirme için çok büyük destek aldık. Bu, dünyanın ilk Sıfır Karbon Lityum projesini geliştirmeye yönelik stratejik planımıza açık bir şekilde destek verdiğini gösteriyor” dedi.

“Yerleşimden elde edilen gelir bize, yatırım kararına kadar bir pist sağlıyor ve Vulcan’ın, 2022’nin 2. çeyreğine kadar kesin bir fizibilite çalışmasının (DFS) hedeflenen teslimi dahil olmak üzere proje geliştirmeyi hızlandırmasını sağlıyor.”

Kaynak: ThinkGeoEnergy