Haberler

Sındırgı’da meyve ve sebzeler jeotermal ile kurutulacak

Balıkesir Sındırgı'dan bir görünüm (kaynak: Sındırgı kent portalı)
Cannur Bozkurt 14 May 2020

Jeotermal kaynaklarını termal turizm ve konut ısıtmasında değerlendiren Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde, 98 santigrat derece sıcak akışkan, artık sebze ve meyve kurutma tesisinde de kullanılacak.

Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde jeotermal potansiyel termal tesisler ve konut ısıtmasında kullanılmaktaydı. Tamalanan yeni bir proje ile bölgenin 98 derecelik jeotermal akışkanı artık sebze ve meyve kurutma tesisinde de değerlendirilecek.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Sındırgı Belediyesi, Balıkesir Tarım Ürünleri A.Ş., Balıkesir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Yaylabayır ve Osmanlar kooperatifleri işbirliği ile projesi hazırlanan Jeotermal Meyve ve Sebze Kurutma tesisi projesi ihaleye hazır. İhale sürecinin tamamlanması ile birlikte 6 ay içerisinde faaliyete geçirilmesi hedeflenen tesisin günlük 10 ton ürün işleme kapasitesine sahip olması öngörülüyor.

Sındırgı Belediyesi tarafından tahsis edilen 1.400 metrekarelik alan kurulacak kurutma tesisin bütçesi yaklaşık 3,5 milyon lira olarak belirlendi. Tesis için öngörülen bütçenin 2 milyon lirası bakanlık tarafından hibe olarak verilecek.

Sadece Sındırgı değil Balıkesir bölgesinin çeşitli ürünlerinin kurutulacağı tesis, yaratacağı istihdam dışında bölgede tarımsal kalkınmaya da destek olacak.

Tesis ile ilgili açıklamalarda bulunan Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, “Jeotermal doğal şehir Sındırgı’nın en önemli özelliklerinden biri. 24 kilometre mesafeden jeotermal suyu ilçe merkezimize getirerek burada 3 bin konutun ısıtmasını gerçekleştiriyoruz. Tabi ki jeotermalden faydalanılan alan sadece konut ısıtmada değil, termal otellerde seracılıkta, faklı alanlarda enerjisinden yararlanmak için kullanıldığı alanlar var. Bunlardan birisi de sebze ve meyve kurutma tesisleri.” dedi.

Yavaş konuya ilişkin açıklamalarına şu şekilde devam etti: “Sındırgı’nın bir hayali daha gerçekleşiyor. İhalesi de 13 Mayıs’ta yapılacak. İlçemize hayırlı olsun. Tabii ki bu kurutma tesisi pahada ağır ama yükte hafif ve bölgedeki 75 mahallenin ürettiği meyvenin kurutularak ihracata özellikle konu olduğu bir nokta olmuş olacak. Yani içerisinde 30-40 kişinin çalışmasının yanında asıl önemli olan ise tedarikçi olarak buraya sebzeyi, meyveyi köylü getirecek. Bu şekilde de şehrimizin ekonomik döngüsüne de müthiş bir katkı sağlayacak. Bizler zaten gölet yaparak ekonomik canlılığı büyütmeye çalışıyoruz. Bir de buna jeotermalin etkisi ile bir kurutma tesisi ile beraber üretimi arttırdığımız anda 35 bin nüfusun kalkınması anlamına geliyor. Bunun için halkımızdan rica ediyorum. Bir an önce boş tarla bırakmasınlar. Eksinler diksinler ve bu tesise ürün sağlasınlar.”

Kaynak: Haber Alanya