Haberler

Singapur’un jeotermal potansiyeli, bir grup Alman ve Çinli bilim insanı tarafından keşfedilecek

Singapur manzarası
Cannur Bozkurt 14 Ara 2020

Bir grup Alman ve Çinli bilim insanı, Singapur'da jeotermal kaynaklı teknolojilerin kentsel sürdürülebilir çözümler için nasıl kullanılabileceğini inceleyen bir proje için hibe aldı.

Nanyang Teknoloji Üniversitesi (NTU) ve TUM CREATE ile işbirliği içinde Münih Mühendislik Okulu (MSE) ve Jeotermal-İttifak Bavyera (GAB), Singapur’da ihale edilen “Kentsel sürdürülebilirliğin pasif olarak etkinleştirilmesi için jeotermal güdümlü teknolojik çözümler projesi” için hibe aldı. Taraflar bu başarılı iş birliğinden heyecan duymakta ve ortak çalışmayı dört gözle beklemekteler.

Singapur, elverişli yeraltı ısı akışları için mükemmel jeolojik koşullara sahip, küçük ama yoğun nüfuslu bir şehirleşmiş eyalettir. Bu durum, eyaleti jeotermal potansiyel için birinci sınıf bir konuma yerleştirmektedir. Proje, birkaç sığ ve derin jeotermal kuyu açarak Singapur’un hidrotermal potansiyelini fiziksel olarak doğrulamayı amaçlamaktadır. Çalışma, öncelikle Singapur’un jeolojisinin daha iyi anlaşılmasına ve yer altı jeotermal kaynaklarının değerlendirilmesine odaklanacaktır. Hedef, elektrik üretimi, soğutma veya içme suyu üretimi gibi kuyu açma, ısı çıkarma ve dönüştürme alanında yeni teknolojilerin gelişimini güçlendirmektir.

MSE ve GAB, yoğun kentsel yerleşim ortamlarında jeotermal sistemlerin kullanımına ilişkin temel bulgularda kolaylaştırıcı bir rol oynayacaktır. Önceki araştırmaların kanıtlanmış izleri, ortak projeye daha da entegre edilecek olan özellikle ORC, ısı pompaları ve soğutma sistemlerinde enerji sistemleri ile ilgili kapsamlı deneyim sağlamaktadır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy