Haberler

Sıvı darbeli delme teknolojisi, kullanılmayan büyük jeotermal potansiyelin anahtarı olabilir

Avustralya'da test sırasında sondaj kulesi (kaynak: Strada Global)
Cannur Bozkurt 24 Mar 2020

Jeotermal endüstrisi için derin sondaj teknolojisinin başarıyla test edilmesinden sonra, Strada Global, Sıvı Çekiç İşletim Sisteminin daha önce erişilemeyen jeotermal enerji kaynaklarının kilidini açabileceğinden ve sondaj maliyetini azaltabileceğinden emin olduğunu belirtti.

Strada Global’in patentli Sıvı Çekiç İşletim Sistemi (FHOS), herhangi bir sahada önceden erişilemeyen jeotermal enerji kaynaklarına anahtar olabilir ve sondaj maliyetlerini % 70’e kadar azaltabilir.

Jeotermal teknolojinin ön saflarında yenilikçi bir derin sondaj şirketi olan Strada Global, ilk çift sirkülasyonlu akışkan darbeli ve patentli Sıvı Çekiç İşletim Sistemini (FHOS) küresel jeotermal endüstrisi için başarıyla test etti. Kanıtlanmış teknoloji geleneksel delme tekniklerinde devrim yaratıyor ve kaynak derinliğine ve yerel jeolojiye bakılmaksızın büyük ölçekli jeotermal uygulamaları mümkün ve karlı hale getiriyor. Strada’nın patentli teknolojisi, güvenli, hızlı ve uygun maliyetli sondaj gerektiren kritik altyapı projeleri için de uygulanabiliyor.

Testler, Strada’nın benzersiz sistemlerinin avantajlarını gösterebildiği Ocak ayında Avustralya’da tamamlandı ve sert kayada önemli ölçüde daha yüksek delme oranı, daha derin delme kapasitesi ve kuyu içi durum kontrol edilebilirliği nedeniyle daha iyi güvenlik sağlandı.

Bu önemli son test sonuçları ile Strada’nın patentli sisteminin Lloyds Register tarafından onaylanmasını takiben yeni teknolojinin 6.000 metrenin üzerinde derinliklere ulaşabileceğini ve mevcut teknolojilere kıyasla sondaj maliyetlerini % 70’e kadar azaltabildiği duyuruldu.

Strada CEO’su Ben Strange, “Jeotermal enerji bugün gezegende yenilenebilir kaynakların en büyük potansiyeline sahip. Şimdiye kadar, en az kullanılanlardan biri oldu. Strada, dünyanın herhangi bir yerinde, daha önce ulaşılamayan jeotermal kaynakların kilidini açarak küresel enerji piyasalarını bozabilecek kanıtlanmış bir sondaj çözümü başlatmaktan heyecan duyuyor. Patentli teknolojimiz, dünyanın elektrik, bölgesel ısıtma, soğutma ve temiz su ihtiyaçlarını yenilenebilir bir kaynaktan çözme potansiyeline sahiptir.” dedi.

Strada’nın patentli Sıvı Çekiç İşletim Sistemi (FHOS), çamur döner sisteminin avantajlarını ve güvenlik özelliklerini havalı darbeli perküsyon sondaj sistemlerinde bulunan sert oluşumlarda yüksek penetrasyon oranları ile benzersiz bir şekilde birleştiriyor. Sistem çoğu sondaj kulesine kolayca uyarlanabilmekte. Bu oyun değiştiren teknoloji, insanlığın öncü inovasyon yoluyla sınırsız enerji potansiyelinin kilidini açmasına, maliyetleri azaltmasına ve sert formasyonlarda sondaj ile verimliliği artırmasına olanak tanıyor. Strada, patentli FHOS’ları tarafından erişilebilir potansiyel enerji kaynağının keşfi konusunda uluslararası farkındalığı artırmayı amaçlamakta.

2016 yılında, tecrübe ile birleştiğinde hava çekiç teknolojisini kullanan Strada ekibi, sadece 89 gün içinde Finlandiya’nın en sert kaya oluşumlarında 4.520 metreye kadar delebildi. Şimdi tamamen test edilen FHOS teknolojisi, kritik jeotermal enerji ve Seviye 4 emisyon düzenlemelerine ulaşmayı taahhüt eden hükümetler için küresel jeotermal enerji ve su altı sondajı için daha fazla maliyet tasarrufu ve güvenlik avantajları sunuyor.

Şu anda dünya yaklaşık 15.000 MW jeotermal enerji kullanıyor, ancak geniş, temiz, sürdürülebilir yük gücü potansiyeli ayaklarımızın altında. Jeotermal projeler, bu enerjiye ulaşmak için yeterince sondajın zorluğu, gideri ve coğrafi kısıtlamaları nedeniyle sınırlı kalmıştır. Strada’nın kanıtlanmış teknolojisi bu sorunları çözerek daha derin sondaj ve uygun maliyetli erişim sağlarak, yeni jeotermal enerji kaynaklarının kilidini açacaktır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy