Haberler

Slovenya’daki jeotermal gelişme, potansiyelinin gerisinde kalıyor

Piran, Slovenya (kaynak: flickr / pedrosz, creative commons)
Cannur Bozkurt 9 Oca 2020

Slovenya'da yüksek jeotermal potansiyele rağmen, ağır kurallar ve yüksek lisans ücretleri nedeniyle keşif faaliyetleri, dolayısıyla jeotermal gelişme geride kalmaktadır.

EGEC’in Avrupa Jeotermal Kongresi 2019 ile birlikte yayınladığı Slovenya’ya ait son haberlerde, yazarlar, ülkedeki jeotermal enerji kullanımındaki büyük potansiyeli ve aynı zamanda gelişme eksikliğini vurgulamaktadır.

Slovenya’da Pannonian Havzası jeotermal bölgesine ait kuzeydoğu kısmında, jeotermal enerji kullanımında, son üç yılda jeotermal gelişme konusunda hemen hemen hiçbir ilerleme kaydedilmemiştir, hatta orada yeni bir jeotermal sondaj kuyusu bile açılmamıştır.

Murska Sobota kasabasının planlanan bölgesel ısıtması için iki sondaj kuyusu 2015’ten bu yana hala aktif değildir. Oradaki çoğu üretim kuyusu Miyosen kum akiferlerinden, yani Mura Fm’den 54 ila 62 santigrat derece arası ve Spilje Fm’den 76 santigrat dereceye kadar termal su kullanır. Ülkede toplam 31 kullanıcının kurulu gücü ve yıllık enerji kullanımı 62,43 MWt ve 578,6 TJ olarak gerçekleşmektedir.

Termal su kullanımı için 2015 yılında ruhsat ücretlerinin uygulanması nedeniyle bazı bölgelerde daha verimli termal su kullanımı görülmüştür, bu da biraz daha düşük pompalanan hacimler ve daha doğru veriler nedeniyle 2018’de 2016-2017’ye kıyasla daha düşük yıllık enerji kullanımına yol açmıştır.

2016 yılında jeotermal keşif için lisans ücreti uygulamasının getirilmesiyle pazar tamamiyle durdu. Lisans ücretlerinin yanı sıra, Total Slovenia News tarafından yıl sonundan önce yayınlanan bir makalede açıklandığı gibi, jeotermal araştırma için oluşturulmuş ağır kurallarla ilgili sorunlar da var.

“Slovenya’nın doğusundaki bir çok işletme hükümeti jeotermal enerjiyi yenilenebilir bir kaynak olarak kullanmak için kuralları değiştirmeye ya da ısı enerjisi kullanıldıktan sonra suyun yer altına geri pompalandığı enjeksiyon kuyularının yapımına mali destek vermeye çağırdı.”

Hükümet, gelecek Ulusal Enerji ve İklim Planında jeotermal kullanımını daha da yaygınlaştırmak için öneri ve görüşleri ele alacağını bildirdi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy