Haberler

Star Energy Jeotermal, 1,11 milyar dolara kadar yeşil tahvil ihracını başlatıyor

Darajat III jeotermal santrali, Endonezya (kaynak: Thorndon Cook)
Cannur Bozkurt 12 Eki 2020

Endonezyalı enerji şirketi Star Energy Geothermal, Endonezya'daki Darajat ve Salak tesislerindeki jeotermal operasyonlarla ilgili sermaye harcamaları, işletme sermayesi ve diğer ihtiyaçlar için kullanılmak üzere toplam 1,1 milyar dolar değerinde iki yeşil tahvil çıkaracak.

Endonezya’da Kontan tarafından yayınlanan bir rapora göre, PT Barito Pacific Tbk’nin (BRPT) yan kuruluşu Star Energy Geothermal yeşil tahvil şeklinde iki tahvil çıkaracak. Jeotermal sektöründeki enerji şirketleri tarafından piyasaya sürülecek iki yeşil tahvilin toplam değeri 1,11 milyar ABD doları.

Kontan.co.id tarafından edinilen bilgilere göre, ilk yeşil tahvil 320 milyon ABD doları ve ikinci yeşil tahvil 790 milyon ABD doları değerinde olacak. İlk dilim 8 yıl, ikinci dilim 18 yıl vadeli ve bir Kontan kaynağına göre “8 yıllık tahvil için % 320 x 3.25 ve 18 yıllık tahvil için 790 x% 4.85” olacak.

Barito Pacific Başkan Direktörü Agus Salim Pangestu daha önce yeşil tahvilin yakın gelecekte ihraç edilmesinin planlandığını doğruladı.

Agus, Star Energy’nin bir yan kuruluşu tarafından ihraç edilen yeşil tahvilin Endonezya’daki özel sektörün ilk yatırım notu olduğunu iddia ediyor.

Agus, “Başarılı olursa, bu ihraç, özel sektörün 2020 için ilk yatırım derecesi olacak” dedi. Ona göre Star Energy’nin tahvilleri, Barito Grubu tarafından ihraç edilen üçüncü yeşil tahvillerdir.

Önceki raporlara istinaden, Moody’nin Yatırımcı Hizmeti, Star Energy Geothermal Drajat II Limited ve Star Energy Geothermal Salak, Ltd. tarafından ihraç edilecek kıdemli teminatlı tahviller için bir Baa3 derecelendirmesi atadı.

Her ikisi de PT Barito Pacific Tbk’nin (BRPT) bir ticari varlığı olan Star Energy Geothermal’e aittir. Moody’s, 29/09 Salı günü yaptığı resmi açıklamada, not görünümünün istikrarlı olduğunu belirtti.

İhraç edilecek küresel tahviller iki dilime ayrılıyor. Star Energy, bu kurumsal eylemden elde edilen gelirleri bir dizi borcu ödemek için kullanacaktır.

1,1 milyar ABD doları değerindeki küresel tahvillerden elde edilen gelirin bir kısmı da sermaye harcamaları, işletme sermayesi ve jeotermal operasyonlarla ilgili diğer ihtiyaçlar için kullanılacak.

Star Energy, Star Energy Jeotermal Drajat ve Star Energy Jeotermal Salak aracılığıyla Darajat ve Salak’ta jeotermal enerjiyi keşfetme, geliştirme ve kullanma hakkına sahiptir. Birleştirilen iki proje, 647,8 MW kapasiteli elektrik enerjisi üretebilir. Star Energy 412,8 MW’ını işletiyor.

“Star Energy, Endonezya’da birçok potansiyel olduğu için genişleme fırsatının var olduğundan oldukça emin. Agus, Kontan.co.id’e, “Star Energy meydan okumaya hazır” dedi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy