Haberler

Strada, jeotermal sondajda yeni akışkanlı çekiç işletim sisteminin testleri için fon sağladı

Kenya, Menengai'de sondaj kulesi (kaynak: ARGeo)
Cannur Bozkurt 14 Eki 2019

Sondaj teknolojisi odaklı şirket Strada, daha önce erişilemeyen jeotermal enerji kaynaklarına derin kuyu sondajı yaparak ulaşmayı amaçlayan, akışkan çekiç işletim sisteminin (FHOS) tamamen test edilmesine yardımcı olacak yeni yatırımlar sağladı.

Derin sondaj konusunda uzmanlaşmış yenilikçi bir teknoloji şirketi olan Strada, benzersiz, patentli Akışkan Çekiç İşletim Sistemi’nin (FHOS) testini tamamlamak için yeni bir yatırım sağladığını açıkladı. Test tamamlandığında, Strada’nın sisteminin daha önce erişilemeyen jeotermal enerji kaynaklarına ulaşabilecek derinlikte sondaj yapabileceği tahmin edilmektedir. Teknolojinin güvenli, hızlı ve uygun fiyatlı derin delme gerektiren önemli altyapı projeleri için de kullanılabileceği düşünülmektedir.

Strada CEO’su Ben Strange konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu: “Bu yeni yatırımı güvence altına almaktan ve testlerimizi tamamlayabilecek olmaktan çok mutluyuz. Bu noktaya kolay gelmedik, ancak bu teknolojimizin testleri tamamlandığında, tüm dünyada jeotermal enerjiye erişme imkanımızı artıracağından kesinlikle eminiz. Geleceğe yönelik vizyonumuzu paylaşan yatırımcılarımıza ve harika teknik ve operasyon ekibimize müteşekkiriz.”

Şirket piyasada faaliyet gösteriyor ve Finlandiya’da bir jeotermal projesinde bu teknoloji üzerinde çalışıyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy