Haberler

Strada, sıvı darbeli sondaj teknolojisi konseptine ilişkin onay aldı

Strada Energy (kaynak: Web sayfası anlık görüntü)
Cannur Bozkurt 11 Kas 2019

Sondaj teknolojisi şirketi Strada, Lloyds Register'ın, şirketin patentli Fluid Hammer İşletim Sistemi (FHOS) kavramını onayladığı bir Teknoloji ve Risk Değerlendirme Raporu yayınladığını duyurdu. Teknoloji, jeotermal projeler için daha hızlı ve daha verimli sondajlara yardımcı olabilir.

Derin sondaj konusunda uzmanlaşmış yenilikçi bir teknoloji şirketi olan Strada, benzersiz, patentli Akışkan Çekiç İşletim Sistemi (FHOS) konseptini ilke olarak onaylayan Lloyds Register Technology ve Risk Değerlendirme Raporu’nun özetini yayımladı. FHOS’un ileri testleri halen devam ederken, Lloyds Register raporu, bu yeni teknolojinin ne sağlayacağı konusunda heyecan verici bir fikir vermektedir.

Özet olarak, Lloyds Register değerlendirmesi, FHOS teknolojisinde sunulan amaç ve iddiaların, özellikle aşağıdakilerle ilgili olarak, karşılanabileceğini ve hatta aşılabileceğini belirtiyor:

  • Strada’nın kuleleri, alternatif kulelerden fiziksel olarak daha küçük.
  • Çamur / su / hava dolaşımını düzenleyerek kuyu içi sıcaklığını kontrol edebilme.
  • Dengeli, düşük dengeli ve dengelenmiş modlarda sondaj yapabilme özelliği.
  • Sert kaya penetrasyon oranları – vurmalı çekiç kullanımı, granit ve bazalt gibi 200 MPa kayalıkta genellikle saatte 20 metreden daha yüksek sondaj hızı.
  • Azaltılmış sondaj borusu aşınması.
  • Daha uzun matkap ömrü.
  • Mevcut teknolojilere kıyasla sondaj maliyetlerini % 70’e kadar azaltabilme (bu maliyet tasarrufu, daha az sayıda Kuyuya iniş ve kuyudan çıkış (trip), daha hızlı delme ve daha az mobilizasyon maliyetinden kaynaklanmaktadır).
  • 5’ten az persone ihtiyacı.
  • 000 m’den fazla delme yeteneği.

Strada CEO’su Ben Strange, “FHOS’umuzu ilke olarak onaylayan Lloyds Register bizim için çok büyük bir dönüm noktasıydı ve teknolojimizi geliştirmede ilerlemenin temelini attı. Raporda belirtilen yaklaşımı kullanarak, Finlandiya’daki en sert kaya oluşumlarında saatte ortalama 10-25 metre penetrasyon oranı deneyimledik ve günde 300 metreye kadar ilerlemeyi başardık. Bu yılki son testimizi tamamladığımızda, teknolojimizi jeotermal enerji projelerinde kullanılmak üzere açacak daha etkileyici sonuçlar elde edebileceğimize eminiz.” Dedi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy