Haberler

Sultanhisar’da jeotermal kaynak, ısınma ve tarımda kullanılacak

Sultanhisar'da Gökkale Firmasına ait Modern Sera
Cannur Bozkurt 17 Eyl 2018

Aydın Sultanhisar'da, Güney Koreli bir firmayla anlaşması yapılan jeotermal tesisden elde edilecek enerji, elektriğin yanı sıra ısınma ve tarımda da kullanılacak.

Aydın’ın Sultanhisar ilçesinde, 3 bin 500 dekarlık alanda, Sultanhisar Belediyesi ile Güney Koreli bir firma arasında anlaşma imzalandı. 2020 yılında işletmeye alınması hedeflenen tesisin, yerli firmaların öngörülen zaman diliminde faaliyete geçirememeleri nedeni ile Güney Koreli bir firmayla anlaştıklarını belirten Sultanhisar Belediye Başkanı Osman Yıldırımkaya, “Jeotermal tesisten elde ettiğimiz enerji, elektriğin yanı sıra ısınma ve tarımda da kullanılacak” dedi.

Projede, Sultanhisar Belediyesi Aydın Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği içerisinde çalışmaktadır.

Başkan Osman Yıldırımkaya, 2020 sonrası YEKDEM çerçevesinde jeotermal kaynakalara verilecek teşvikin belirsizliğinin altını çizerek: “Bu nedenle 2 yıl içerisinde ilçemizdeki jeotermal tesisi faaliyete geçirmemiz gerekiyordu. Görüştüğümüz yerli firmalar tesisin faaliyete geçmesinin 5 yıl süreceğini söylerken Güney Kore firması 2 yılda tesisi faaliyete geçireceğini söyledi. Biz de Koreli firmaya anlaştık” şeklinde açıklamada bulundu.

Aydın’ın doğu bölgesinde termal tesis olmadığını belirten Yıldırımkaya, planlanan tesis ile bölgede yeni bir istihdam sahası da oluşturulacağını ve Güney Kore firması ile ülkeye yabancı sermaye geleceğini belirtti.

Jeotermal tesisten elde edilecek enerjiyi, elektriğin yanı sıra ısınma ve tarımda da kullanmayı hedeflediklerini dile getiren Yıldırımkaya, domates kurutma ve çilek seralarının oldukça yaygın olduğu Sultanhisar’da, seralarda kullanılacak enerji ile tarımın daha elverişli hale gelmesini beklediklerini söyledi.

Kaynak: AydınDenge