Haberler

Sürdürülebilirlik çabalarında jeotermal ısı, en büyük çiçek açık artırma firmasına yardımcı olacak

Naaldwijk'de Royal FloraHolland'ın çiçek ticareti, Hollanda (kaynak: şirket)
Cannur Bozkurt 2 Mar 2020

Dünyanın en büyük çiçek müzayede şirketi Royal FloraHolland, jeotermal enerjinin ısı amaçlı değerlendirilmesini sürdürülebilirlik politikasının temeli olarak, Hollanda'daki müzayede kullanmaktadır.

Royal FloraHolland, aslen Koninklijke Coöperatieve Bloemenveiling Royal FloraHolland ABD, Hollandalı çiçek satış sektöründe bir holdingidir. Hollanda’da altı yerde müzayede yerleri bulunan müzayede evleri, dünyanın en büyük çiçek müzayedesine ev sahipliği yapmaktadır. Royal FloraHolland’da her gün 20 milyondan fazla çiçek ve bitki satılmaktadır. Hollanda çiçek ticaretinin %90’ı Royal FloraHolland’da gerçekleşmektedir.

Hollanda bahçecilik sektörünün büyük sürdürülebilirlik ve yenilenebilir enerji kullanma arzuları düşünülürse, Royal FloraHolland’ın çiçek hücrelerini soğutmak için güneş panelleri ve bitkiler için jeotermal kullanarak sürdürülebilirliği sağlamak istemesi şaşırtıcı olmayabilir.

Business Insider’daki bir makalede yazdığı gibi, amaç enerji ve ısıyı daha verimli kullanmaktır. Royal FloraHolland’dan Piet Briet, “Sektörümüzün olumsuz etkilerinin farkında olmak önemlidir. Bunun ne olduğunu araştırarak etkin noktaları bulabilirsiniz. Bulunduğumuz yerlerde bu esas olarak enerji ile ilgilidir; elektrik tüketimi ve ısı. Enerji tüketimimizi nasıl CO2’suz yapabiliriz ve hatta olumlu bir etki yaratabiliriz? Ben böyle meselelerle ilgileniyorum” dedi.

Sürdürülebilirlik çabalarının ve politikasının en büyük unsurlarından biri, jeotermal enerjinin ısı için kullanılmasıdır. Royal FloraHolland, daha önce bildirdiğimiz Trias Westland jeotermal projesinin ortağıdır. 2021’den itibaren Naaldwijk’teki açık artırma bölgesinde gaz tüketiminin bir kısmını değiştirmek için jeotermal enerji satın alınacak.

“Sıcak yeraltı suyunun pompalanacağı Naaldwijk’teki yerimizin yakınında 2,5 kilometrelik derin bir kuyu açıldı. Bir ısı eşanjörü, kullanımdan sonra, soğumuş suyun tekrar ısınabileceği ve daha sonra tekrar pompalanabileceği aynı rezervuara dönmesini sağlamakta ”diye açıklıyor Briët.

“Kaynağı paylaştığımız 50 yerel müşteri daha var. Örneğin, başka bir şirketin biraz daha düşük bir sıcaklığa ihtiyacı varsa, su toprağa geri dönmeden önce onların kullanımından geçmekte.”

Makalenin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy