Haberler

Sürekli büyüyen kenevir pazarı bağlamında jeotermal enerji

Ticari kenevir sera işletmesi, Denver / Kolorado, ABD (kaynak: Kenevir Turları, creative commons)
Cannur Bozkurt 7 May 2020

Tartışmalı olmakla birlikte, kenevir pazarının muazzam derecede büyük bir pazar olduğu inkar edilemez ve kenevir üretmek için kullanılan seraların ısıtılmasında jeotermal enerji kullanımı anahtar unsur olarak görülmektedir.

Tartışmalı olmakla birlikte, kenevir pazarının muazzam derecede büyük bir pazar olduğu ve büyümeye devam ettiği inkar edilemez. Kenevir üretmek için kullanılan seraların ısıtılmasında yüksek enerji maliyetini düşürmek ve üretimi yeşil hale getirmek için jeotermal enerji kullanımı anahtar unsur olarak görülmektedir.

JRG Energy’nin geçen ay “Jeo Enerji Pazarlaması” başlıklı bir makale paylaştı. Büyük grup insanların halka açık parklarda, ulus başkentlerinde ve özel mekanlarda bir araya gelerek kutladığı marihuana hoşgörüsüne yönelik 20 Nisan “Kenevir Tatili”ni işaret eden makalenin özet çevirisini sizlerle paylaşıyoruz.

“… Kenevir endüstrisi, ABD ve dünyadaki diğer ülkelerde en hızlı büyüyen tarım endüstrisidir ve herhangi bir yavaşlama belirtisi göstermemektedir. Küresel kenevir pazarının bugün 340 milyar doların üzerinde olduğu düşünülmektedir. Ulusal kabul, dekriminalizasyon ve kârlı şirketlerin katlanarak artmasıyla birlikte, bu endüstriden daha fazla ülkenin sermayeleştiğini görüyoruz. 2005’ten bu yana, 25’ten fazla ülke kenevir ekimi ve uygulamasını suç unsuru olarak tanımlamayı bırakmış ve/veya yasallaştırmıştır.

Enerji tüketimi

Milyar dolarlık sektör orantılı olarak dünyadaki en yoğun enerji tüketen endüstrilerden biridir ve sıklıkla 24 saatlik yüksek enerjili aydınlatma, ısıtma, havalandırma ve klima (HVAC) sistemleri ve çok sayıda büyüyen tesislerde fan kullanımı gerekmektedir. 2016 yılında, Oregon eyaleti keneviri yasallaştırdıktan sonra, Portland’daki Pacific Power şirketin kenevir üretimini takip ettiği yedi enerji kesintisi kaydetmiştir. Denver’ın yaklaşık %45’i olan Kolorado’nun enerji talebindeki veya “yük büyümesindeki” artış, doğrudan kenevir büyümesine giden elektriğe bağlıdır. Kenevir yetiştiren evlerin elektrik tüketimi, ortalama iş, restoran veya konut birimine kıyasla şaşırtıcıdır. NPCC’ye (Kuzeybatı Güç ve Koruma Konseyi’ne) göre, iç mekan ticari kenevir üretimi, ürün pound başına 2.000 ila 3.000 kilowatt saat (kWh) enerji tüketebilir; sonuçta elektrik maliyetleri toplam kenevir üretim maliyetinin yaklaşık % 20-40’ını temsil etmektedir.

Kenevir endüstrisi büyüdükçe, yenilenebilir enerji kaynakları kullanmanın ileriye yönelik en iyi çözüm olduğu kabul edilmektedir.

Yenilenebilir Enerji Alternatifleri

Yeşil enerjiyi uygulamak için çaba harcayan çoğu şirket, başka alternatifleri düşünmeden doğrudan güneşe yöneliyor gibi görünmekte. Fotovoltaik (PV) sistemler kuşkusuz endüstride kullanılmaktadır. Bununla birlikte, dünya çapında büyük büyüme operasyonlarının (Kanada, Pasifik Kuzeybatı ABD ve Kuzey Avrupa’nın bazı bölümleri) coğrafi konumlarındaki düşük güneş ışınımını göz önünde bulundurarak etkili bir çözüm olduğunu kanıtlamaktadır. Basitçe söylemek gerekirse, verimli PV sistemleri için yeterli güneşe sahip alanlar, güneş kullanımını optimize etmek için dış mekan operasyonlarını veya büyümek için seraları kullanır veya olmalıdır.

Ancak PV sistemlerinin dezavantajı, 24 saat üretiminin olmamasıdır, güneş gittiğinde, yetiştiriciler pil depolama alanına güvenmek veya elektrik şebekesine geri dönmek durumunda kalırlar. Dahası, güneş mevsime bağlıdır, kış aylarında %40-60 daha az enerji üreten paneller, ısıtmanın en kritik ve ironik olarak olduğu bir zamanda, enerji fiyatlarını yüksek olduğu dönemlerde gereklidir. İç mekan kenevir ekimi enerji kullanımı çok yüksek olduğundan, tipik bir ofis binasının kabaca 10 katı, tüm büyüyen bir tesis çatısını güneş panelleriyle kaplamak bile toplam elektrik tüketiminin %20’sinden fazlasını telafi etmez. Her şey düşünüldüğünde, güneş PV sistemleri, kenevir yetiştiricilerinin karşılaştığı enerji sorununa yardımcı olabilir, ancak mutlak bir çözümden uzaktır ve diğer yenilenebilir enerji kombinasyonları dikkate alınmalıdır.

Enerji kaynağı olarak jeotermali düşünmek

Sektöre büyük potansiyel faydaları olan yenilenebilir enerji kaynağı jeotermaldir. Jeotermal, sıradan terimlerle, dünyanın termal enerjisini kullanmaktır. Bu, bir evi ısıtmak veya soğutmak kadar basit veya yüksek sıcaklıktaki buhar yoluyla elektrik üretmek kadar karmaşık olabilir. Jeotermal enerji hava koşullarına bağlı değildir ve yüksek kapasite faktörlerine sahiptir; dolayısıyla kenevir enerji dönüşümünde, özellikle ısıtma uygulamalarında önemli bir rol oynayabilir. Kenevir endüstrisindeki jeotermal enerji, seraların sabit sıcaklıklarını korumak, dış mekan operasyonlarında toprak ısıtmak veya yüksek sıcaklıkta kurutma için kullanılabilir. Jeotermal sistemler tipik olarak az miktarda altyapı gerektirir, ancak devreye alındıktan sonra elektrik maliyetlerini en aza indirerek, doğal koşulların zor olacağı yerlerde yıllık verim artışına uygun büyüyen ortamlar sağlayarak şirketlere önemli maliyet tasarrufları sunar.

Jeotermal sistemler dünyadaki diğer birçok tarım endüstrisinde başarıyla uygulanmıştır. Yeni Zelanda’da sera ısıtması, Orta Amerika’da kahve çekirdeklerinin jeotermal kurutulması veya İzlanda’daki havuçlar için toprak ısıtması gibi örnekler, kenevir endüstrisinde benzetilebilecek basit süreçlerle çiftçilere önemli maliyet tasarrufları sunmaktadır.

Bir jeotermal düzeneğin başlangıç ​​maliyetinin ucuz olmayacağı bir sır değildir. Üreticiler enerjiyi transfer etmek ve kullanmak için yüzey ve alt yüzey ekipmanlarına yatırım yapmak zorundadırlar. İç mekan yetiştirme odası büyüdükçe daha fazla ekipmana ihtiyaç duyulur ve sonuç olarak projenin genel CAPEX değeri artar. Orta büyüklükteki bir odada sıcaklıkları korumak için bir jeotermal sistemin ekipman maliyeti on binlerce dolar arasında olabilir. Bununla birlikte, çoğu durumda düşük işletme maliyetleri, kolektif faydalar ve etkin geri ödeme süresi göz önüne alındığında, hem küçük hem de büyük kenevir şirketleri bu avantajlı kaynağa bakmamalıdır.

Kenevir endüstrisi, ülkelerde büyümeye devam edecek (cinas yok), yol boyunca önemli miktarda enerji tüketecek. Bu ilerici sektördeki liderler, kârları artırmak için etkin enerji tüketim maliyetlerini düşürmek adına, yenilenebilir enerji kullanımlarını optimize etmek için ileriye dönük tüm seçenekleri göz önünde bulundurmalıdırlar. Jeotermal genellikle dikkate alınan ilk yenilenebilir enerji kaynağı değildir, ancak taban yük kapasitesi (7/24 erişim), az yer kaplaması ve tarımsal süreçlerin faydaları ile ticari kenevir endüstrisi için ideal bir varlıktır.

Kaynak:  ThinkGeoEnergy